'Katılımcı sulama yönetimi' devlet sulama işletmeciliğinden yerel ve özel sulama işletmeciliğine: Antalya sulama birlikleri örneği
'Participatory irrigation management' from public irrigation management to local and private irrigation management: The case of Antalya irrigation associations
- Tez No: 280517
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÖZTUNALI KAYIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Devletin kamu yararı çerçevesinde üstlenmesi gereken hizmetlerin ve yatırımların, üreticiye yüklenmesinin ve sulama hizmetlerinin fiyatlandırılmasının Dünya Bankası tarafından formüle edilen adı; ?katılımcı sulama yönetimi? olmuştur. Ülkemiz sulama yönetiminde katılımcı bir yapının oluşturulması adı altında gerçekleştirilen, kurumsal ve hukuksal bir yeniden yapılandırma süreci dikkati çekmektedir.Sulama hizmetlerinin önce yerelleştirilmesiyle başlayan, yakın gelecekte de özelleştirileceği kaygısıyla yazılan tezin amacı, ülkemiz sulama yönetimi alanında meydana gelen dönüşüm sürecini, resmi-kurumsal raporlara ve hukuki araçlara dayalı olarak somutlaştırmaya çalışmaktır.Sorunların uygulamada tespiti amacıyla, Antalya ili merkezinde yer alan; Karaman-Duraliler, Aksu Perge, Kırkgöz, Boğaçayı Sağ Sahil Sulama Birlikleri'nde alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı tezde araştırma verileri, gözlem, görüşme ve doküman incelemesi yöntemleri aracılığıyla elde edilmiştir.Dönüşüm sürecininin sorunlu olduğu, gerçek bir katılımcı yapının oluşturulamadığı, sulama alt yapısının korunamadığı, hizmet için yeterli kaynağın yaratılamadığı, üreticilerin mali sorunlarının derinleşeceği, vatandaşa hizmetin kamu yararı çerçevesinde, kamusal ilkeler doğrultusunda verilmesi gerektiği araştırmanın temel bulgu ve sonuçları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Participatory Irrigation Management could be seen as the formula of the World Bank to transfer service and investment costs from the state to the producers. In the name of creating a participatory structure in irrigation management, a significant institutional and legal transformation process is experienced in Turkey.The aim of this thesis is to examine the transformation process within the light of institutional reports and legal documents, and to investigate the outcomes for the producers.In order to spot practical problems in implementation, a field study was carried out at Karaman-Duraliler, Aksu Perge, Kırkgöz, Boğaçayı Sağ Sahil Irrigation Associations in Antalya. The data used in the thesis was acquired through observations, interviews with the farmers and documents of the associations and DSİ.The main result and findings of the study show that there are important problems about the transformation process. A truly participatory structure has not been achieved, resources have been inadequate for the services, and the financial burdens of the producers have become deeper. Thus it is suggested that a reconsideration of irrigation services within the principals of public good is strongly needed.