Güneydoğu Anadolu Projesinde Şanlıurfa-Harran sulamasındaki su dağıtım sistemlerinde beton kaplama sorunları üzerine bir araştırma
- Tez No: 28052
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
oz Bu araştırmada Güneydoğu Anadolu Projesinin kapsamındaki Şanlıurfa ana sulama kanalı beton kaplamasının fiziki ve mekanik özelliklerinin saptanması, bölgenin iklim koşullarına uygun özelliklerde kanal kaplama betonu karışım oranlarının hazırlanması amaçlanmıştır. Bu araştırmada beş çeşit beton katkı maddesi kullanılmıştır. Bu katkı maddeleriyle kanal kaplama betonunun sıcak havalarda işlenebilmesini kolaylaştırmak, priz süresini uzatmak ve hapsolmuş hava miktarını kontrol altında tutmak, basınç dayanımı, permeabilite ve donma-çözülme özelliklerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu özellikleri sağlamak için değişik oranlarda Uçucu kül, Sikament-R4, Sika-AER, Sıvı ve Toz deterjan katkı maddesi olarak kullanılmıştır. Bu katkı maddeleriyle, üretilen betonlar farklı ortamlarda olgunlaşınlarak birbiri ile karşılaşürılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre betonun fiziki ve mekanik özelliklerine bakım ve korunmasının ne kadar önemli etki yaptığı saptanmıştır. ABSTRACT Is this study, it was aimed at to determine the physical and chemical properties of concrete lining of Şanlıurfa irrigation canal included in Southeastern Anatolien Irrigation Project (GAP). The preparation of mixturing ratios of canal lining concrete suitable for the region condition was also studied. In the study 5 type of supporting material were used. Using the material, it was aimed at to have better concrete from the permeability, melting and freezing properties, strength of pressure, trapped air, time for and facilitating of workability under hot conditions point of view. To have these properties fly ash Sikament-R4, Sika-AER, liquid and powder detergant were used as supporting material prepared concrete using these material were matured under various contitions and were compaired. It was determined suppording materials have great influence on physical and mechanical properties and maintanence of concrete.
Özet (Çeviri)