Ceyhan yöresi sulama kanallarında sızma kayıplarının yöresel malzemeler kullanılarak azaltılmasına yönelik beton imalat teknikleri
  1. Tez No: 28053
  2. Yazar: ÖZKAN GÜVERCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
53 ÖZET Tüm ülkeler hızla artan dünya nüfusunu beslemek ve giyecek gereksinimlerini karşılamak amacıyla; tarım alanlarını sulamaya ve yeni tarım tekniklerini uygulamaya çalışmaktadırlar. Tarım alanlarını sulamak amacıyla yapılan sulama sistemlerinde, uzun ömürlü olmaları nedeniyle, beton kaplamalı kanallar tercih edilmektedir. Kanaldan beklenen maliyetinin düşük, dayınım ve dayanıklılığının yüksek olmasıdır. Oysa işletmeye açılan kanallarda sızma kayıplarının yüksek, maliyet paylarının oldukça büyük olduğu görülmektedir. Beton yapımında maliyeti düşürmek; yörede bulunan malzemelerin özelliklerinin araştırılarak betonda kullanılmasına bağlıdır. Sızma kayıplarınımn azaltılması; beton karışımının iyi hazırlanmasına, betonun döküm ve bakımına gereken özenin gösterilmesiyle sağlanabilir. Bu çalışmada Ceyhan yöresinde bulunan beton kaplamalı kanallarda kullanılan agreganın özellikleriyle, bazaltın puzolanik özellikleri araştın İmi ştır. Araştırmada elde edilen sonuçlardan yararlanılarak, beton kaplamalı kanallarda kullanılabilecek beton karışımları hazırlanmış ve eğilmede çekme, basınç ve geçirimlilik deneylerine tabi tutulmuştur. Deneyler sonucunda; yörede bulunan agreganın beton yapımına uygun olduğu, bazaltın puzolan olarak kullanılabileceği, kanallardaki sızmaların beton karışım oranlarından çok betonun yerine yerleştirilmesinden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Yapılan gözlemlerde; betonun santrallerde istenilen özelliklere uygun olarak üretildiği, ancak betonun döküleceği zeminin iyi sıkıştırılmadığı ve bakımına özen gösterilmediği izlenimi edinilmiştir. Sonuç olarak; kanallardaki sızma kayıpların azaltmak için beton karışımında kullanılacak malzemelerin iyi seçilmiş, oranlarının iyi ayarlanmış olması gerekmektedir. Beton yerine yerleştirilirken, ayrışmamasına, sıkıştırma ve bakımına yeteri kadar özen gösterilirse geçirimsiz beton elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY All of the countries have been trying to irrigate agricultural areas and they have been carrying out new agricultural techniques in order to feed and to supply clothes to the increasing population of the world. Since the concrete canal-linings are endure indefinitely, they are preferred for irrigation. The concrete lined canals are expected to be economical and to be durable to the most extreme conditions. However, it is seen that in the most of the available canals the seepage losses and the cost are very high. In order to lower the cost, the pecularity of the materials should be examined throughly and then they should be used at concrete construction. For preventing seepage losses, the ratio of concrete mix must be well prepared and it is also connected with the maintanenca and placing of concrete. In this study, the pecularites of agregates and pussolonic effects of the basaltic materials that were obtained from the Çukurova Region were examined and the concrete samples were subjected to many permeability and strenght tests. From the results of these experiments such conclusions are made: the agregat in that area is appropriate to the concrete construction, the bazalt can be used as puzzolon and the seepage losses are due to the placement of the concrete linings rather the proportion of the concrete mix. The observations showed that the concrete linings that are produced at centrals, are proper but they aren't placed on well-consolidated subgrade and no attention is given to their curing. As a result of the data obtained, the materials must be well-choosen and the proportion must be well-determined to reduce seepage losses. If great care is given to its dispersem, consolidatin and its curing, impermeable concrete can be obtained.