Yeşil şeftali yaprak biti, Myzus persicae (Sulzer)'nin entomatojen fungus Verticillium lecanii (Zimmerman) Viegas ile biyolojik mücadele olanaklarının araştırılması
- Tez No: 28051
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
44 ÖZET İçerisinde yeşil şeftali yaprak biti. Myzus persıcae (Sulzer)'nin de bulunduğu, özellikle seralarda önemli ürün kayıpları meydana getiren Homopter zararlılarda, epidemilere neden olan Vertici/lium /ecanii (Zimmerman) Viegas seralarda sıcaklık ve nispi nemin uygun olmasından dolayı gelişimini kolaylıkta tamamlayarak sporlanmakta ve sera zararlılarını tatmin edici bir şekilde kontrol edebilmektedir. Bu nedenle bu çalışmada V. /ecanii HRI ve BN17 ırklarının gelişme gösterdikleri sıcaklıklar, katı besi ortamları, sıvı ortamda blastospor üretim miktarları ve ayrıca HRI ırkının petri kutularında ve biber bitkisi üzerindeki M. persıcae üzerinde farklı spor konsantrasyonlarının etkinliği araştırılmıştır. Farklı besi ortamlarının V. /ecanii HRI ve BN17 rklarının gelişimine etkisinin araştrldığı çalışmada, BN17 rkı PDA, Malt Ekstrakt ve Czapeck-Dox ortamlarından, 4.2cm ortalama çap ile en iyi PDA ortamında ve 20* C sabit sıcaklıkta gelişme göstermiştir. HRI rkı ise 4.29cm ortalama çap ile en iyi Czapeck-Dox ortamında ve 25'C'de gelişme göstermiştir. Her iki rkta 10'C ve 30* C sıcaklık s in r lan arasında gelişme gösterebilmiş, BN17 rkının optimum gelişme sıcaklığı 20* C, HRI ırkının ırkının optimum gelişme sıcaklığının ise 25* C olduğu saptanmıştı*. Czapeck-Dox ve Malt Ektrakt sıvı ortamlarında « /ecanii HRI ve BN17 rklarının blastospor üretim miktarlarının araştırıldığı diğer bir çalışmada, 7 gün boyunca HRI rkı en yüksek 5'inci günde 1.5x107blastospor/ml konsantrasyonuna erişirken, BN17 rkı en yüksek 6'ıncı günde 4.23x1 09 blastospor/ml konsantrasyonuna erişmiştir. Her iki rkta Czapeck-Dox sıvı ortamında Malt Ekstrakt sıvı ortamına göre daha fazla blastospor45 üretmiş, ancak BN17 ırkının blastospor üretimi HRI ırkının blast ospor üretiminden 100 kat daha fazla olmuştur. Petri kutularındaki %1 su-agar üzerinde tütün yaprağı üzerindeki M. pers/cae 'ye V. /ecanf/ HRI ırkının üç farklı blastospor süspansiyonu püskürtüldûğünde, en etkili konsantrasyonun 1x107 blastospor/ml olduğu saptanmış ve bu konantrasyonda uygulamadan 6 gün sonra M. pers/cae %100 kontrol edilmiştir. LT50 değeri, 1x1 07 blastospor/ml konsantrasyonunda 2.5 gün olarak hesaplanmıştır. V. /ecani/ HRI ırkının üç değişik blastospor konsantrasyonu biber bitkileri üzerindeki M. pers/cae 'ye püskürtüydüğünde yine en etkin blastospor konsantrasyonunun 1x1 07 blastospor/ml olduğu, uygulamadan 7 gün sonra kontrolde %3-10 arasında ölü birey bulunurken, 1x1 07 blastospor/ml konsantrasyonunda yaprak bitlerinin %97.56'sının öldüğü saptanmıştr. Ayrıca V. /ecani/ HRI ırkının blastospor süspansiyonu uygulandıktan sonra sağlıklı M. pers/cae nimflerinin de infekteli bireyler üzerinde oluşan konidilerle infektelenerek öldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY Homopteran pests, espicially the green peach aphid, Myzus pers/cae (Sulzer), cause important crop losses in greenhouse. A parasitic fungus, Verticif/ium /ecan/i (Zimmerman) Viegas that causes epidemics when temperature and humidity available is known to control M. pers/cae if temperature and humidity suitable to complete its life cycle and for sporulation. The objectives of this study were to investigate the effects of different temperatures on the growth rate of V. /ecan/i, strain HRI and BN17, the blastospore production of the fungus in different liquid and solid media and the effectiveness of strain HRI in controlling M pers/cae in vivo and in vitro. V. /ecanii strain BN17 developed best in PDA medium at 20* C, forming a growth circle of 4.2cm. V. f ecanii strain HRI revealed a optimum growth on Czapeck-Oox at 25' C. Both strains developed under temperature regimes from 10 to 30° C, but optimum developmental time for strain BN17 was determined as 20* C and for HRI as 25* C. The blastospore production of both V. /ecanii strains was studied in Czapeck-Dox and Malt Extract liquid media. Both strains produced more blastospore in Czapeck-Dox medium than in malt extract, however the production of strain BN17 was 100 fold higher than that of strain HRI The effects of three different blastospore concentrations were tested against M. pers/cae in an in vitro test on tobacco leaves in petri dishes. The most effective concentration was found to 1x107 blastospore/ml suspension which killed 100% of M pers/cae within 6 days. In the control group between 11% of the47 aphids died. The LTso-value was caculated 2.5 day set a cocentration of 1x107 blastospore/ml. Three different blastospore suspension of V. /ecanii HRI strain were sprayed to M. persicae on pepper plant. The most effective concenration was found to be 1x107 blastospore/ml suspension which killed 97.56% of M. persicae within 7 days. In the control group between 3 to 10% of the aphids died. In addition to the lethal effects of a blastospor suspension of V. /ecanii HRI strain application to adult M. persicae, the offspring of theses adults infected by conidiospores which forming on infected aphids.