Tarım sektöründe geçimlik üretim ve işlem maliyetleri ilişkisi: Türkiye için ampirik uygulama
The relationship between subsistence production in agriculture and transaction costs:Aan empirical case study for Turkey
- Tez No: 280523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Türk tarım sektöründe geçimlik tarım ile işlem maliyetleri arasındaki ilişki incelenmiştir. İlk bölümde, çalışmanın teorik temelini oluşturan işlem maliyetleri anlatılmış, kurumsal iktisat çerçevesinde işlem maliyetlerinin nasıl ele alındığından bahsedilmiştir. Bu bölümde tanımlamalar yapılmakta ve konunun literatürdeki temelleri anlatılmakta, işlem maliyetlerinin iktisadi faaliyetler içerisindeki yeri, önemi ve ortaya çıkışı sunulmaktadır.İkinci bölümde Türk Tarım sektörü betimsel istatistikler ile anlatılmakta, yapısal durumu ve sorunlarına da değinilmektedir. Bu bölümde ayrıca geçimlik tarım tanımlanmakta ve işlem maliyetleri ile ilişkisi kuramsal olarak açıklanmaktadır.Son bölümde, Türkiye'de geçimlik tarım ve işlem maliyetleri arasındaki ilişki bir örneklem kapsamında ampirik olarak test edilmektedir. Bulgular işlem maliyetlerinin, geçimlik tarımın, özellikle de geçimlik tarımla ilgili faaliyet gösteren üreticilerin davranışları üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between subsistence farming and transaction costs in Turkish agricultural sector is analyzed. In the first part, the theoretical base of the dissertation -the concept of transaction costs- is introduced and institutional economics? approach to transactions costs is explained. The definitions regarding the concept, its theoretical fundamentals and the role and significance of transactions costs in economic activity are clarified in this part.In the second part, descriptive statistics regarding Turkish agricultural sector are illustrated to better explain the structure of the sector and relevant problems. The relationship between subsistence farming and transaction costs are presented in this part as well.In the last section, an empirical test of the relationship between subsistence farming in Turkish agriculture and transactions costs is carried out. It is found that transaction costs do affect the production activity of agricultural producers and may lead them to subsistence farming.