Leyden yoksulluk çizgisinin belirlenmesi
To determine of leyden povery line
  1. Tez No: 280524
  2. Yazar: LEVENT GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı; İstanbul Defterdarlığı'nda çalışan memurların öznel yoksulluk sınırını, kartopu örneklem metodu yoluyla yapılan anket çalışması yardımıyla bulmaktır.Çalışma şu bölümlerden oluşmaktadır; Giriş, 1.Bölüm, 2.Bölüm, 3.Bölüm, 4.Bölüm ve Sonuç. 1.Bölümde yoksulluk ile ilgili temel kavramlar, 2.Bölümde yoksulluk sınırları, yoksulluk endeksleri ve yoksulluk sınırı türlerine eleştirisel yaklaşımlar, 3.Bölümde yoksulluk sınırı çalışmalarında kullanılan yöntemler ve 4.Bölümde de Leyden Yoksulluk Sınırı ile Alternatif Kapsalis Modeli yer almaktadır. Sonuç Bölümünde ise çalışma sonucunda elde edilen yoksulluk sınırı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, to find the subjective poverty line of officials which work in Revenue of İstanbul, with helping the snowball sampling method through the survey.Work consists of the following sections, Introduction, Chapter 1, Chapter 2, Chapter 3, Chapter 4 and Conclusion. In Chapter 1, basic concepts related to poverty, poverty lines, poverty indices and some criticism approach about poverty line in Chapter 2, the method used in the study poverty line in Chapter 3 and the Leyden Poverty Line and the Alternative Model which is called Kapsalis Model in Chapter 4. In conclusion, the results of this study's poverty line.