Tobin vergisi, sermaye kontrolleri ve finansal piyasaların düzenlenmesi
Tobin tax, capital controls and financial markets regulation
- Tez No: 280549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYIM IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Tobin Vergisi'nin günümüzde uygulanabilirliğinin, sermaye hareketlerinin sınırlandırılmasına yönelik alınan önlemlerin işlerliğinin ve finansal sistemin düzenlenmesi amacıyla getirilen kuralların etkinliğinin araştırılması olarak belirlenmiştir. Yapılan bu tez çalışması ile Tobin Vergisi'nin amacı ve işleyişi incelenmiş, Tobin Vergisi'ne yönelik yapılan eleştiriler ile birlikte günümüzde uygulanabilirliği açıklanmıştır. Ayrıca sermaye hareketlerine sınırlandırma getirilmesinin ne denli etkili olacağı ülke uygulamaları ile birlikte irdelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Tobin Vergisi, Tobin Vergisi modelleri ve günümüzde uygulanabilirliği incelenecektir. İkinci bölüme geldiğimizde, sermaye hareketlerinin sınırlandırılması ülke uygulamaları ile birlikte açıklanacaktır. Üçüncü bölümde ise finansal sistemin düzenlenmesine yönelik yapılan düzenlemeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was determined as an applicability of Tobin Tax at the present, operability of precaution for limitation of capital movements, and efficiency of the rules to regulate financial system. With the study of this thesis, Tobin Tax?s aim and mechanism was examined. For all that, criticism for Tobin Tax, and it?s practicality was clarified contemporarily. Besides, the effectivity of capital flows was discussed together with countries samples. This thesis consisted of three parts. In the first part; Tobin Tax, it?s models and operationability will be researched. In the second section, the limitation of the capital movements will be explained together with samples of country. Last section include the regulations which are made for financial system.