Arz perspektifinde her şey dahil (HD) sisteminin tercih edilme nedenleri
Reasons for preferring the all-inclusive system (AI) from supply perspective
  1. Tez No: 885489
  2. Yazar: EMİNE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Her şey dahil (HD) tatili, tipik olarak ulaşım, transfer, konaklama, öğün yemekleri ve gün içerisinde sunulan atıştırmalıklar ve eğlence imkânlarının tek bir fiyatla sunulduğu paket tatilleri ifade etmektedir. HD sistemi konaklama perspektifinde değerlendirildiğinde ise oda, tüm yemek planları ve eğlence imkânlarının bir bileşenini oluşturmaktadır. Türkiye'de ise konaklama perspektifinde değerlendirilen HD sistemi geçerlidir. HD sistemiyle ilgili mevcut çalışmalar ağırlıklı olarak talep tarafından ele alınmakta ve arz perspektifinde uygulanma nedenleri ile ilgili literatürde kısıtlı çalışma bulunmaktadır. Özellikle, konaklama işletmelerinin HD sistemi uygulamasının arkasındaki temel nedenler göz ardı edilmektedir. Ayrıca HD ile ilgili literatürde ve yazılı medyada çeşitli tartışmalar mevcuttur. Dolayısıyla HD sisteminin konaklama işletmelerine olan fayda ve maliyetlerinin ortaya çıkarılması, HD'ye karşı yapılan eleştirilerin yeniden değerlendirilmesinde yol gösterecektir. Bu araştırma, literatürdeki bu eksikliğe katkıda bulunmaya çalışmakta ve turizm endüstrisindeki planlamalara yardımcı olarak pratik sahaya çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. Araştırmanın temel amacı; konaklama işletmelerindeki yöneticilerin katılımıyla HD sisteminin arz perspektifinde tercih edilme nedenlerini, HD sisteminin uygulanmasıyla ortaya çıkan fayda-maliyetlerini, ideal HD sistem özelliklerini, ideal HD tesis özelliklerini, HD'nin geleceği ve Kovid-19 sürecinde konaklama işletmelerinde ne gibi değişikliklerin yaşandığını ve HD uygulayan konaklama işletmelerinin performans değerlendirme yöntemlerini ortaya çıkarmaktır. Bu doğrultuda, HD sisteminin asıl uygulayıcı konumunda olan konaklama işletmeleri araştırma evreni olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, konaklama işletmelerinde yöneticilik deneyimi olan ve HD sistemi hakkında bilgili kişiler oluşturmaktadır. İlgili örnekleme ulaşabilmek amacıyla amaçlı örneklem yöntemi benimsenmiştir. Nitel araştırma kapsamında verileri toplamak için görüşme tekniğinden faydalanılmış ve Türkiye'deki 27 konaklama yöneticisiyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Derinlemesine gerçekleştirilen görüşmelerin deşifre edilmesi sonucunda 286 sayfalık Word dosyası (115,926 kelime) elde edilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA 2022 paket programı aracılığıyla tematik içerik analizine tabi tutulmuştur. Gerçekleştirilen tematik içerik analizi sonucunda, HD'nin uygulanma nedenleri, HD'nin uygulanmasıyla ortaya çıkan fayda-maliyetler, ideal HD özellikleri, ideal HD tesis özellikleri, HD'nin geleceği ve Kovid-19 ile HD işletmelerin performans değerlendirmesi olmak üzere altı temel kategori ortaya çıkmıştır. Altı temel kategori altında alt kategoriler bulunmakla birlikte ilgili temalar ve alt kodlar tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları, HD sisteminin konaklama sektörü perspektifine dair değerli bilgiler sunmakta ve HD'nin ağırlıklı olarak talep perspektifine odaklanan mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Araştırmanın bulguları, konaklama işletmeleri yöneticilerine ve destinasyon planlayıcılarına HD destinasyonlarının planlanması, yönetimi ve uygulanması konularında rehberlik sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
An all-inclusive (AI) holiday typically refers to package holidays where transportation, transfers, accommodation, meals, snacks during the day, and entertainment are offered for a single price. When evaluated from a lodging perspective, the AI system encompasses the room, all meal plans, and entertainment opportunities. In Turkiye, the AI system, evaluated from the lodging perspective, is valid. Existing studies on the AI system primarily addressed the demand side, with limited literature on the reasons for its implementation from the supply perspective. Particularly, the fundamental reasons behind the implementation of the AI system lodging establishments are often overlooked. Additionally, there are various discussions about AI in the literature and print media. Therefore, uncovering the benefits and costs of the AI system for lodging establishments will guide the re-evaluation of the criticisms directed towards AI. This research aims to contribute to this gap in the literature and offers solutions to the practical field by aiding in planning in the tourism industry. The main purpose of this research is to uncover the reasons for the preference of the AI system from the supply perspective, the benefits and costs arising from the implementation of the AI system, the ideal AI system features, the ideal AI facility features, the future of AI, the changes experienced in lodging establishments during the Covid-19 process and the performance evaluation methods of lodging establishments implementing AI with the participation of managers in lodging establishments. In this direction, lodging establishments, which are the main implementers of the AI system, were determined as the research population. The sample of the research consists of individual with managerial experience in lodging establishments and knowledge of the AI system. To reach the relevant sample, a purposive sampling method was adopted. Within the scope of qualitative research, the interview technique was used to collect data, and interviews were conducted with 27 lodging managers in Turkiye. The transcription of the in-depth interviews resulted in a 286-page Word document (115,926 words). The data obtained were subjected to thematic content analysis through the MAXQDA 2022 software package. The thematic content analysis revealed six main categories: the reasons for the implementation AI, the benefits and costs arising from AI implementation, ideal AI features, ideal AI facility features, the future of AI and Covid-19, performance assessment of AI enterprises. Each main category includes are sub-categories with relevant themes and sub-codes identified. The findings of the research provide valuable insights into the AI system from the perspective of the lodging sector and contribute to the existing literature, which predominantly focuses on the demand perspective. The findings can guide lodging establishments managers and destination planners in the planning, management, and implementation of AI destinations.