Bağ yetiştiriciliğinde karşılaşılan bazı sorunların çözümüne yönelik bir uzman sistemin oluşturulması
- Tez No: 28062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
40 ÖZET Bağ yetiştiriciliğinde karşılaşılan bazı sorunların çözümüne yönelik olarak hazırlanan bu uzman sistemde; Türkiye'nin en önemli tarımsal uğraşlarından birisi olan bağcılık hususunda en çok karşılaşılan sorunlardan hastalık ve zararlıların teşhisi ve mücadelesi, bitki besin maddesi ihtiyacının belirlenmesi ve gübreleme programının hazırlanması, anaç ve çeşit seçimi, budama ve terbiye seklinin oluşturulması, sulama ve toprak islemenin yanında hormon kullanımı gibi konular sistemin kapsamına alınmıştır. Sistem BASIC programlama dilinde hazırlanmıştır ve 8 programdan oluşmaktadır. Bu programlar YENİ, DO?A, TAVAS» ANAÇ. SULAMA, YAZICI, BUDAMA ve HORMON' dur. YENİ : Menü programı olup kullanıcıya çalışabileceği konuları göstermektedir. DO?A : Bağ hastalık ve zararlılarını teşhis eden programdır. Bu programdan bilgi girişi ve bilgi bankası na dallanmaktadır. Bağ'da görülen hastalık ve zararlıların mücadele önerilerini vermektedir. TAVAS : Bağ için bitki besin elementi noksanlıklarını belirleyen ve organizasyonunu hazırlayan programdır. ANAÇ : Anaç ve üzüm çeşitleri hususunda geniş bilgi içeren bu program flokseraya ve nema t oda dayanıklı anaçların açıklamasını yapar. Bölgelere göre anaç ve çesit tavsiyesi yapar. Bağlarda kullanılan hormonlar ve kul an im hususunda bilgileri içerir. SULAMA : Sulama ve toprak isleme hususunda detaylı bilgi bankasına sahiptir. YAZICI : Bu program sistemi oluşturan programların bünyesinde bulunan bilgi bankalarındaki bilgileri yazıcıdan almak için haırlanmıs programdır. BUDAMA : Budama ve budamanın ana prensiplerini ve bağlara verilecek terbiye şekilleri konusunda bilgi veren programdır. HORMON : Hormon kullanımı konusunda genel bilgiler veren bir programdır.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY This expert system, prapers for the solvations of the problems which face in growing of the vines, includes the subjects like disease, diagnosis, determination of nutrition for necessary the viner, prapering of fertilisation programmer, selection of stacks and types. irrigation, management of soil, pruning, breding types and using of hormones. The system has been preparetin BASIC programme language and has been formed from eight programmes. These programmes are YENİ. DO?A, TAVAS. ANAÇ. SULAMA. YAZICI, BUDAMA and HORMON. YENİ : This is a menu programme that display subjects which user's has been want worked. DOGA : This is the programme that güve formation about to identify dieases and pest of vineyard and struggle. It is branched to data input and data bank from this programme. TAVAS : This programme determines the nutrient deficiencies and fertiliser recommandations. ANAC : This programme incland largely knowledger about maturity an grape types, explains the resistant maturity types to nematod and floksera. SULAMA : This programme includes largely information bank about management of irrigation and soil. BUDAMA : This programme is for pruning and gives largely knowledger about elimination type of the vines. HORMON : This is programme which giver generally knowledger about using of hormones.