Farklı vitamin C konsantrasyonlarının Çipura balığının (Sparus aurata Lin.,1758) gelişimi üzerine etkisi
  1. Tez No: 28061
  2. Yazar: ATİLLA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Ziraat, Biology, Aquatic Products, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada çipura balıkları; 5,5 g.'dan başlamak üzere değişik konsantrasyonlardaki Vitamin C içeren yemlerle beslenmişler ve deneme sonunda 120 g. ağırlığa ulaşan balıklarda büyüme hızı, ölüm ve hastalıklara direnç incelenmiştir. Deneme 10 tonluk â ayrı beton havuzda yapı lmıştır.Deneme süresi 2 ayrı dönemde toplam 171 gündür. Birinci dönemde kullanılan Vitamin C konsantras- yonları 150-200-250-300 mg/kg, ikinci dönemde ise 150-500-750-1000 mg/kg dır. Deneme sonunda, 250 mg Vi t. C/kg 'dan yukarı konsantrasyonlarda Vit.C içeren yemlerle beslenen balıklarda ağırlık artışının birbirine çok yakın olduğu görülmüştür. Sonuçta çipura balığının hızlı gelişimi için 250 mg Vit.C/kg 'm yeterli olacağı görülmüştür. -III-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this investigation growth speed and resistance to diseases of sea bream individuals which have been fed with different vitamin C concentrated foods have been measured. In the first period 150,200,250,300 mg/kg ; in the second period 150, 500, 750, 1000 mg/kg vitamin C concentrations have been used. The experiment has been carried out in four different concrete ponds, each capacity- is 10 tons. The experiment has taken 171 days in two periods. Similar growth in weight of fish individuals which have been fed with over 250 mg /kg vitamin C concentrated foods has been observed at the end of the experiment. Finally, it has been fixed that, 250 mg Vit.G /kg is adequete for optimum growth of sea bream. -IV-