İlköğretim 7. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ünitelerinin bazı aktif öğrenme yöntemlerine göre işleme imkanları
Primary 7 classes in religious culture and ethics in some units,processing facilities based on active learning methods
- Tez No: 280631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi soyut konuların çokluğu sebebiyle somutlaştırılmaya fazlasıyla ihtiyaç duyar. Bu çalışmanın amacı aktif öğrenme yönteminin din kültürü ve ahlak bilgisi dersini öğrencilerin daha kolay öğrenmelerine yardımcı olduğunu göstermektir. Bu yöntemlerin din kültürü ve ahlak bilgisi dersi için de kullanılabileceği, bu yöntemlerle öğrenmenin daha hızlı ve etkili olabileceğini göstermek amaçlanmıştır.Çalışma ilköğretim 7. sınıf üniteleri ve aktif öğrenmenin tablo yorumlayalım, kavram haritası, tombala, bulmaca, fotoğraflar konuşuyor ve balık kılçığı yöntemleriyle sınırlıdır.Araştırmanın birinci bölümünde kaynaklar taranıp aktif öğrenmenin ne olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Aktif öğrenmede öğrenci ve öğretmenin rolü ile ilgili bilgiler verildikten sonra aktif öğrenmenin sağlanmasında kullanılan yöntemlerin bir kısmı tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise aktif öğrenme yöntemlerinden tablo yorumlayalım, kavram haritası, tombala, bulmaca, fotoğraflar konuşuyor ve balık kılçığı yöntemleri işlenmiştir. Bu yöntemler din kültürü ve ahlak bilgisi dersi 7.sınıf ünitelerine uygulama örnekleri gösterilmiştir.Bu uygulamaların olumlu ve olumsuz etkileri tespit edilmiştir. Çalışmadan aşağıdaki sonuçlar çıkarılmıştır:?Aktif öğrenme yöntemleri din kültürü ve ahlak bilgisi dersine kolaylıkla uygulanmıştır.?Öğrencilerin etkinliklerle bilgilerini transfer edebilmeleri ve daha kolay kavrayabilmeleri sağlanmaktadır.?Öğretmen, etkinlikleri konu sonunda tekrar amaçlı kullanabileceği gibi konu başında öğrencilerin konuya dair neler bildiklerini ölçmek için de uygulanmıştır.?Bazı yöntemler uygulanırken zaman, kalabalık sınıflar, sınıf ortamı, maliyet gibi problemler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract classes in religious culture and ethics of the multiplicity of issues requires more than embodying. The purpose of this study was active in religious culture and ethics lesson learning method helps students demonstrate that it is easier to learn. These methods can be used for lessons in religious culture and ethics, is intended to illustrate these methods of learning may be faster and more efficient.The research is limited primary 7 class units and techniques like interpretation the chart, concept map, bingo, puzzles, photos talking, fish bones which are the techniques of active learning.In the first part of the research that attempts to explain what resources are scanned and active learning. Active learning with the student and the teacher's role in providing information about the methods used after giving a part of active learning is introduced. In the second part of research active learning methods, interpretation the chart , concept mapping, bingo, puzzles, photos talking, fish bones were processed. These methods course in religious culture and ethics units 7 th class shows examples of the application.Positive and negative effects of these practices have been identified. The study were the following results:?Active learning methods easily applied course in religious culture and ethics.?Students ability to transfer information and activities are provided more easily comprehend?The teacher can use for events such as the issue again at the beginning of the end of the subject matter of the students also applied to measure what they know.?When applying some methods, crowded classrooms, classroom environment, cost, has emerged as the problems.