Okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarının yaratıcı drama dersine ilişkin tutumlarının incelenmesi
Analyzing the preservice preschool teachers? attitudes towards the creative drama course
  1. Tez No: 280687
  2. Yazar: YAKUP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin yaratıcı drama dersine ilişkin tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ile Mesleki Eğitim Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 553 okul öncesi eğitimi öğretmen adayı üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veriler üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim görmekte olan drama dersini almış okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarından elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan kişisel bilgi formu ve 50 maddeden oluşan Yaratıcı Drama Dersine Yönelik Tutum Ölçeği okul öncesi eğitimi öğretmen adaylarına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the attitudes of the pre-service preschool teachers to creative drama course. The research is carried out on 553 pre-service preschool teachers enrolled both in the Faculty of Education of Ahmet Keleşoğlu and Faculty of Vocational Education. The data is handled form the pre-service teachers attending to the 3rd and 4th classes and having received drama course. Personal information form and Attitude Scale of Creative Drama composed of 50 items is conducted to the pre-service preschool teachers as instruments.