Avrupa Birliği iletişim stratejisinin Türkiye'nin üyeliği açısından incelenmesi
The analysis of European Union communication strategy in terms of Turkey?s full membership
- Tez No: 280781
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tezin konusu Avrupa Birliği İletişim Stratejisinin Türkiye'nin Üyeliği Açısından İncelenmesi'dir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, iletişim ve strateji kavramları ele alınmıştır. İletişim, temel öğeleri, çeşitleri açısından incelenmiş ve Avrupa Birliği'nin gelişiminde iletişimin öneminden bahsedilmiştir. Strateji ise, benzer kavramlarla ilişkisi ortaya konularak ele alınmıştır.İkinci bölümde, iletişim stratejisi kavramı çalışılmış, Avrupa Birliği iletişim stratejisi ile bağ kurularak, genişlemeye yönelik iletişim stratejisi, üyelik öncesi ve sonrası durumları itibariyle üye ve aday ülkeler bağlamında incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki iletişim stratejisinin analizi yapılmıştır. Bu kapsamda, Sivil Toplum Diyalogu Programı, Türkiye'deki AB Bilgi Ağı ve Türkiye'nin Avrupa Birliği İletişim Stratejisi Çerçeve Taslağı değerlendirilmiş, iletişim stratejisinin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katkısı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is The Analysis of European Union Communication Strategy In Terms of Turkey?s Full Membership. Thesis consists of three sections.In the first section definitions of communication and strategy were studied and the importance of communication was mentioned on behalf of European Union?s integration and development.In the second section, communication strategy concept and European Union?s communication strategy were studied in terms of integration, candidate countries and member states.In the third section, European Union?s communication strategy towards Turkey was studied. Within this context civil society dialogue programme, European Union information network and Turkey?s communication strategy towards European Union were assessed. European Union communication strategy was evaluated in Terms of Turkey?s Full Membership.