Yeni ekonomik yapı içerisinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Tam Üyeliği sürecinde karşılaşacağı durum ve uygulaması gereken stratejiler (Türkiye-AB Bilgi ve İletişim Altyapısı karşılaştırması)
The situation and the necessary strategies in Turkey's European Union membership process in new economic consept (European Union and Turkey's information and communication infrastructure comparison)
  1. Tez No: 211302
  2. Yazar: MURAT ACET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. ALİ KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yirmi birinci yüzyılın basından itibaren, Bilgi ve letisim Teknolojilerindeki (BIT) gelismelere baglı olarak, ekonomiler, mikro ve makro ölçekte etkilenmistir. Bu durum neoklasik ktisat teorilerine yeni bir bakıs açısı anlamına gelmektedir. Neoklasik iktisadi kavram ve içeriklerinin bu dönüsümü sonucu; bölgesel farklılıkların, verimliligin ve rekabet gücünün, global ölçekte önemi daha da artmıstır. Bilgi ve iletisim teknolojilerinin, yeni ekonomik yapı olarak nitelendirilen bu konjonktürde; büyüme, verimlilik artısı, yeni istihdam imkanlarının yaratılması ve ekonomik etkililigin yükseltilmesinde çok önemli etkileri vardır. Avrupa Birligi de Lizbon Stratejisi kapsamında hazırlamıs oldugu 2002 Eylem Planı'nda, 2010 yılına kadar, dinamik ve bilgi temelli ekonomik yapı içerisinde rekabetin etkin kılınması hedefini benimsemis ve uygulamaya geçmistir. Bu süreçte, ülke yönetiminde söz sahibi olan kurum ve kurulusların genis katılımı ile hazırlanan, Türkiye'nin ? Bilgi Toplumu Stratejisi? ile ülkenin, bilim ve teknoloji odaklı bir üretim yapısına sahip olması ve bilgi ve teknolojik araçları etkin kullanıp ve karar alma süreçlerinde bu araçlardan yararlanarak, bilgi temelli bir ekonomik yapıyı tesis edip, uluslararası rekabette basarının ve refah düzeyinin yükseltilmesi hedeflenmistir. Bu çalısma ile bütün bu süreçlerin, Türkiye Ekonomisi üzerindeki etkileri analiz edilmeye, özellikle Bilgi Toplumu Stratejisi bakımından durum degerlendirmesi ve alternatif yaklasımlar ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
At the dawn of the 21st century, changes in the economic structures as a result of the developments in Information and Communication Technologies (ICT) demonstrate that economies are transforming form micro to macro scales. It means that the new economy necessitates the review of the Neoclassic economics theories. This is because the Neoclassic Economics relations have been changing with the emergence of the new economy in terms of both forms and content. As the temporal and locational differences in universal scale evaporate, productivity and competitiveness increase. Information and Communication Technologies (ICT) are very important. New Economy show their effects on growth in different ways such as increase in production, increase in productivity, new employment opportunities and rise of economic effectiveness. The Lisbon Strategy which aims to make the European Union the most competitive and dynamic knowledge-based economy in the world by 2010 is one of the most comprehensive examples of the efforts to adapt to this change. The eEurope 2002 Action Plan prepared within this framework has continued with the eEurope 2005 Action Plan which includes new and more refined objectives. The Lisbon Strategy which was updated in 2005 as i2010 is redirected towards new targets with information, innovation and social inclusion as its core topics. In this process, ?Turkey?s Information Society Transformation Policy? which was prepared with the participation of all relevant parties, has been adopted by the e- Transformation Turkey Executive Board. The policy document states Turkey?s vision of transformation into an information society as follows: ?To be a country that has become a focal point in the production of science and technology, that uses information and technology as an effective tool, that produces more value with information-based decision-making processes and that is successful in global competition, with a high level of welfare. The aim of the present study is to identify all of the process what effects in Turkey Economy and Turkey?s nformation Society Strategy. KEYWORDS: