Sınıraşan organize suçlarla mücadelede Avrupa Birliği Türkiye ilişkileri
European Union and Turkey relations on combatting transnational organized crime
- Tez No: 214393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Polislik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yalçın, Ersin, Sınıraşan Organize Suçlarla Mücadelede Avrupa Birliği Türkiye İlişkileri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mehmet ÖZCAN, 201 s.Günümüz dünyasındaki gelişmeleri doğru okuyabilmek anlamında üzerinde en fazla düşünülmesi gereken kavramlar arasında hiç şüphesiz küreselleşme, ilk sırayı almaktadır. Başta enformasyon ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler olmak üzere siyasi, sosyo-kültürel, ekonomik ve diğer boyutlarıyla dünyanın yaşadığı devinim çok önemli kazanımlar sağladığı gibi, aynı zamanda bir takım olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Bu olumsuzluklar arasında ilk sırayı da kuşkusuz güvenlik sorunları ve bu bağlamda sınıraşan suçlar almaktadır.Sınıraşan suçlar terimiyle; eskiden sadece bir ülkenin veya bir bölgenin sınırları dâhilinde faaliyet gösteren mafya tipi yapılanmaların, küreselleşme sayesinde kendi kabuklarını kırması anlatılmak istenmektedir. Yasal iş dünyasında faaliyet gösteren küresel şirketlerin sınır tanımaz bir şekilde arz ve talebi buluşturması gibi, sınıraşan organize suç oluşumları da bu anlamda yasa dışı dünyada arz ve talebi benzer çalışma ilkeleri doğrultusunda bir araya getirmekte ve çok ciddi rantlar elde edebilmektedir.Sınıraşan organize suçluluğun klasik organize suçluluk anlayışından farklı özelliklere sahip olması, söz konusu fenomenle mücadelede yeni bir stratejisinin uygulamaya konulmasını gerektirmektedir. Ancak sınıraşan organize suçlukla mücadelede ülkelerin yeterli düzeyde işbirliği sergileyememeleri ve suçu oluşturan etmenlerin iyi analiz edilemeyişi sorunu daha da derinleştirmiş ve kronik bir hale getirmiştir.Bu çalışmada, sınıraşan suçların küresel anlamda ifade ettiği önem kapsamında sınıraşan organize suçluluğun temel dinamikleri irdelenerek konunun organize suç grupları tarafından ne denli suiistimal edildiği ele alınacak, küresel anlamda sürdürülmeye çalışılan mücadelenin eksik yönleri ve mücadele yöntemleri ile sorunun geleceğine ilişkin bir takım tespitler yapılarak özellikle Avrupa Birliği'nin sınıraşan organize suçlarla mücadelesinde yaşadığı problemler ve Türkiye ile ilişkileri ile bu problemlerin aşılmasında Birlik üyesi olan bir Türkiye'nin sağlayacağı açılımlar üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Yalcin, Ersin, European Union and Turkey Relations on Combatting Transnational Organized Crime, Master?s Thesis, Adviser: Assoc. Prof. Mehmet OZCAN, 201 p.In order to read the development of today?s world correctly, without any doubt globalisation should take the first line among the concepts those to be considered. At first sight, the developments experienced at the information and communication technologies with the motion of the world at the political, socio-cultural, financial and other dimensions it seems to bring lots of positive effects but also it has posed some negativeness. Doubtless among these negativeness, security problems and in this scope transborder crimes takes the first line.With the term of transborder crimes; it is wanted to be told that mafia type organizations which were active in only a country or a region has broken their limitations by globalisation. As the meeting of the supply and demand globally by global firms in legal business world, transborder criminal organizations ?with the same principles- meet the supply and demand in illegal business world and gain very serious incomes.As transnational organized crimes differ from classic organized crimes by having different features, a new strategy to combat against said phenomena must be put in practice. But countries? inefficient cooperation efforts and unsuccessful analyzes of the elements lying beneath the crime has made the problem deeper and more chronic.In this study, through the global scope of the importance of transnational crimes exploitation of the subject by transborder criminal organizations will be examined while the basic dynamics of the transnational organized crimes are scrutinized, especially the problems faced by the European Union in her struggle against transnational organized crimes, the relations with Turkey and the role of a member Turkey to eliminate these problems will be dwelled upon while the deficient aspects of the global struggle and struggle methods with the future of the problem are identified.