Tüketici kredileri faiz oranlarının risk esaslı fiyatlaması
Risk-based pricing in consumer credit interest rates
- Tez No: 280788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tüketici kredisi kullanan müşterilerin kredi borçlarını geri ödeme performanslarından hareketle bireysel kredi fiyatlamasında farklılaşma yaratmak mümkündür. Tüketici kredisi kullanan müşterilerin kredi geri ödeme performansları ile bazı demografik ve finansal değişkenler arasında ilişki söz konusudur. Bu ilişkiden elde edilen verilere bağlı olarak müşterilerin kullandığı ve/veya kullanacağı bireysel kredilerin fiyatlamasında yaratılabilecek farklılaşmalara ilişkin öngörüler bankacılar için önemli bir veri kaynağıdır. Türk bankacılık sektörünün en köklü ve büyük bankalarından biri tarafından kullandırılan taksitli bireysel kredi envanterinden elde edilen veriler bize bazı demografik ve finansal değişkenlerin müşterilerin kredi borcu ödeme performansları üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Buna göre, kredi kullandıran finansal kurumlar, söz konusu verileri dikkate almak suretiyle müşterilerin kredi borcu geri ödeme performansları hakkında tahminde bulunabilecektir. Söz konusu tahmin sonuçlarına bağlı olarak finansal enstrümanlarda farklılaşmaya gitmek ve en düşük risk/kar dengesine ulaşmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Customers who use consumer credit debt personal loans with repayment performance of the movement in prices is possible to create differentiation. Consumer loans for customers who use credit repayment performance and some demographic and financial variables in question is the relationship between. The data obtained from this relationship, depending on the customer's use and / or use personal loans to be created in the prices of different bankers an important insight is the data source. The Turkish banking sector's most established and one of the big banks that are used by the individual credit installment inventory data obtained from us some demographic and financial variables for customers to pay credit debt have an effect on performance showed. Accordingly, the loan's financial institutions, that data by taking into account customers' credit debt repayments will be able to guess about the performance. These estimates result depending on the different financial instruments to go to become the lowest risk / profit balance can be reached.