İMKB-100 endeksinde oynaklığın doğrusal olmayan zaman serileri ile modellenmesi
Modelling the volatility with nonlinear time series on ISE-100 index
  1. Tez No: 280789
  2. Yazar: BURCU ERGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ EMEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yatırımların iyi bir şekilde değerlendirilebilmesi ve finansal kaynakların değerini yitirmemesi her dönem güncelliğini koruyan bir konudur. Finansal kaynaklar siyasi yapıdan, sosyolojik olaylardan veya zamandan etkilenmekte ve bu etkilerin yatırım araçlarını değerlendirilirken değişkenlik göstermiş olmaları yatırımcıların görevini zorlaştırmaktadır. Gözlemlenen bu değişimlere ekonomide oynaklık denilmektedir.Bu çalışmada amaçlanan zaman ve psikolojik faktörlerden etkilenen finansal bilgilerin en iyi şekilde nasıl modellenebileceğinin ve en iyi öngörülmeye nasıl ulaşılabileceğinin bulunmasıdır. Bu amaçla çalışmada, oynaklık içeren zaman serilerinin en iyi modellenebileceği ekonometrik yöntemlerden biri olan, doğrusal olmayan zaman serisi modelleri incelenmektedir.Bu modeller oynaklık içeren ve zamana bağlı değişen verilere en iyi örneklerden biri olan borsa verilerinden, 02.01.1997 - 31.12.2008 tarihleri arasındaki İMKB-100 getiri endeksine uygulanmakta ve kurulan modeller kriterlere göre incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Investment rating in a best way and to protect the value of financial resources have always been a hot-button issue. Since political structure, sociological issues and time are the variables that effect the financial resources, the investors decision making is getting hard. The observed variations are named as volatility in the economy.The purpose in this study is to search the possible best modelling of financial information that is effected from time and psychological factors. In order to achieve this, non-linear time series models are examined since they are one of the best econometric methods that involves volatility.Istanbul Stock Exchange data, between the dates 02.01.1997 - 31.12.2008 are used to implement these models, because the data contains volatility besides they are flexible through time. During the implementation, Imkb 100 yield index is used and the most possible model is examined.