Writing as a literacy and communication skill in the process of learning and teaching English as a foreign language at state schools of Turkey (from grade 4 to grade 10)
Türkiye?deki devlet okullarında yabancı dil olarak İngilizce öğrenimi ve öğretimi sürecinde düşünce ve iletişim bağlamında yazma becerisi (ilk ve ortaöğretim kademelerinde-4. -10. sınıflar)
- Tez No: 280794
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmanın amacı 4.sınıftan 10.sınıfın sonuna kadar Türkiye'de devlet okullarında uygulanan yeni İngilizce Müfredatı'nda yazma becerisinin yerini ve önemini incelemektir. Çalışmanın kuramsal kısmı çağdaş okur-yazarlık tanımına ve yazma becerisi öğretiminin temel yaklaşımlarına dayanmaktadır. Bu çerçevede yazma öğretimi kuramı yabancı dil olarak İngilizce bağlamı için tartışılmış ve yeniden tanımlanmıştır. Araştırma yöntemini Türkiye'de devlet okullarında kullanılan İngilizce kitaplarının incelenmesi oluşturmaktadır. Ortak bir çerçeve belirleyebilmek adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan kitaplar seçilmiş ve incelenmiştir. Kitapların incelemesi iki aşamalı olarak yapılmıştır. Birinci aşamada, yazma alıştırmaları yazma öğretimi ve öğreniminde temel olan 5 soru ölçüt alınarak incelenmiş ve ikinci aşamada, alıştırmalar güdümlüden serbest yazmaya doğru sıralanmıştır. Bu temel 5 soru ?Kim kime ne ne amaçla ve nasıl yazıyor?? sorularıdır. Sonuç olarak, kuramsal çerçeve ışığında yorumlanan bulgular, yabancı dil öğretimi bağlamında yazma öğretimi yapılırken ve yazma öğretimi için araçlar geliştirilirken kullanılabilecek, bu kitaplarda kullanılanlardan farklı- güncel yazma öğretimi ve günün koşullarıyla daha uyumlu- başka yollar da olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to explore the place and importance of writing instruction in the new English Language Curriculum at state schools of Turkey starting from the 4th grade till the end of the 10th grade. The study has theoretically been informed by modern definitions of the concept of literacy and the basic approaches to the teaching of writing skills. For the purposes of the study, the theory of writing instruction has also been explored and redefined in relation to English- as ?a- foreign- language teaching settings. Adopting coursebook analysis and evaluation as the research method, the study has analyzed a selected sample of English language teaching coursebook series used at state schools of Turkey. With a purpose to constitute a common ground for the selection of the coursebooks to be analyzed, the series published by the Turkish Ministry of Education have been chosen. In the first phase of the analysis, the writing activities have been analyzed with the five basic questions underlying writing instruction- ?Who writes what to whom for what purpose and how?? Then, in the second phase, the writing activities have been listed and grouped as `controlled? and `free? practices. Lastly, the findings have suggested that there are other ways of writing instruction, which are different from the ones used in the analyzed coursebook series- more compatible with the current approaches of writing instruction and the requirements of the time-, to take into consideration while designing materials and activities to teach writing in foreign language teaching settings.