The role and the importance of foreign banks in Turkish banking system
Türk bankacılık sisteminde yabancı bankaların rolü ve önemi
- Tez No: 280793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİL GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde yabancı bankaların Türk Bankacılık Sistemine etkileri üzerinde durulmuştur. Ticari hareketlerin globalleşmesini takiben, özellikle 1980'den sonra bankacılık hareketlerinin de globalleştiği, uluslararası bankacılık faaliyetlerinin arttığı gözlenmektedir. Yatırımcıların özellikle gelişmekte olan piyasalardaki fırsatları değerlendirmek üzere bu ülkelerde faaliyetlerini yoğunlaştırdığı görülmektedir. Türkiye'de de yabancı girişinin üzerindeki engelleri kaldırmaya yönelik düzenlemelerin yapılmasının ardından 1990'lı yıllardan sonra bankacılık sektöründe pek çok satın alma ve devir işlemi gerçekleşmiştir. Günümüzde, Türk insanının risk almayı sevmeyen yapısının da etkisiyle, yabancıların Türk Bankacılık Sektöründe çok büyük bir paya sahip olmadıkları ancak finansal kaldıraç etkisi göstererek finansal iyileşmeyi hızlandırdıkları, istihdam olanakları yarattıkları, teknolojik gelişmeleri tetikledikleri, rekabeti arttırdıkları ve uluslararası standartlarla uyum sürecini başlattıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the effects of foreign banks to the Turkish banking system is discussed. Following the globalization of trade activities, especially after 1980?s, banking activities globalized and international banking operations has increased. It is observed that investors choose to operate in emerging markets in order to utilize the opportunities. After the regulations removing barriers on foreign entry, acquisitions occurred in banking sector in Turkey by 1990?s. Today, with the effect of Turkish customers, who do not like taking risks, it is seen that foreign banks do not have an important share in the system but act as financial leverages and accelerate financial developments, create employment opportunities, trigger technological improvements, create competition and start harmonization process with international standards.