The effect of small molecule, CLK8, on circadian clock mechanism
  1. Tez No: 554899
  2. Yazar: YAĞMUR UMAY DORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sirkadiyen ritimler, yaklaşık 24 saat boyunca kendilerini tekrar eden metabolik, davranışsal ve fiziksel değişikliklerdir. Bu ritimler, hücresel düzeyde transkripsiyonel- translasyonel düzenleyici geri besleme (TTFL) döngülerinden meydana gelirler. TTFL'in pozitif kolunda, CLOCK ve BMAL1 proteinleri heterodimer oluşturup, Per ve Cry genlerinin anlatımını aktive eder. Döngünün negatif kolunda PER2:CRY1 kompleksi, CLOCK:BMAL1 kompleksinin aktivitesini engelleyerek kendi transkripsiyonlarını baskılar. Düzgün fonksiyonel sirkadiyen saat, sağlık için gerekli olup sirkadiyen salınımındaki bozukluklar metabolik ve kardiyovasküler hastalıklara, uyku ve duygu durumundaki bozukluklara, hızlandırılmış yaşlanmaya ve kanser riskinde artışa sebebiyet verir. Sirkadiyen saate etki eden küçük moleküllerin keşfi, sirkadiyen ritimlerindeki bozuklukları onararak sağlık sorunlarını iyileştirecek ya da tedavi edecek potansiyel müdahalelerin geliştirilmesi için önemlidir. Bu çalışmada, özellikle CLOCK proteinine bağlanan küçük molekülleri bulmak için yapı-bazlı kimyasal genetik yaklaşım kullanılmıştır. Yaklaşık iki milyon aday küçük molekül bilgisayar ortamında taranıp sonrasında sirkadiyen ritimi üzerinde yarattıkları değişikliklere ve çeşitli biyokimyasal analizlerin sonuçlarına göre CLOCK proteinine spesifik olarak bağlanan ve CLOCK ve BMAL1 proteinleri arasındaki etkileşimi azaltarak sirkadiyen ritiminin genliğini arttırıcı bir molekül (CLK8) bulunmuştur. Hem laboratuvar ortamındaki hem de yaşayan organizma üzerindeki çalışmalar, CLK8'in, PER2 ve CRY1'in protein miktarını değiştirmeden CLOCK proteinin hücre çekirdeğindeki miktarını ve ana saat genlerinin ifadesiyle CLOCK ve BMAL1'in protein seviyelerini azalttığını ortaya koydu. Bu sonuçlar, CLK8'in, ana saat bileşenleri arasındaki stokiyometriyi değiştirerek, TTFL'nin negatif kolunun pozitif kolu üzerindeki baskılama gücünü stabilize ederek sirkadiyen ritimin genliğinin arttırdığını önermektedir. Bu çalışma CLK8'i CLOCK proteinini sirkadiyen ritminin genliğinin düzenlenmesindeki işlevinin anlaşılmasında bir aracı olarak tanımlamanın yanı sıra ve duygu bozukluk durumu, kronik metabolik hastalıklar ve hızlandırılmış yaşlanma gibi azalan sirkadiyen ritiminin genliğinden kaynaklana sağlık sorunlara tedavisel müdehale geliştirilmesine bir aday olarak da tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Circadian rhythms are metabolic, behavioral and physical changes which repeat themselves with about 24-hour period. These rhythms arise from transcriptional-translational regulatory feedback (TTFL) loops at cellular level. In the positive arm of the TTFL, CLOCK and BMAL1 heterodimerize and activate the expression of the Per and Cry genes. In the negative arm of the loop, PER2:CRY1 complex repressed their own transcription by inhibiting transactivation of CLOCK:BMAL1 complex. Properly functional circadian clock is crucial for health as its perturbation leads to severe pathologies including metabolic and cardiovascular diseases, sleep and mood disorders, accelerated aging and cancer progresses. Therefore, discovery of small molecule modifiers of circadian clock is important for the development of potential interventions to repair circadian clock, in turn, to improve health. In this study, structure-based chemical genetic approach was used to find small molecules that specifically bind to CLOCK. Following the assessment of candidate small molecules by virtual screening according to changes in circadian rhythm, biochemical assays pointed out a compound (CLK8) as a circadian amplitude enhancer which specifically binds to CLOCK protein and modulates the interaction between CLOCK and BMAL1. Both in vitro and in vivo studies revealed that CLK8 reduces the nuclear abundance of CLOCK, overall expression of core clock genes and the protein levels of CLOCK and BMAL1 without altering the protein amount of PER2 and CRY1. These outcomes suggest that CLK8 enhances the amplitude of circadian rhythm by altering the stoichiometry among the core clock components in a way that the repression activity of negative arm of TTFL is stabilized by reducing the positive arm of the TTFL in nucleus. This study identifies CLK8 as a tool to understand the function of CLOCK in the regulation of circadian amplitude and as a potential candidate for therapeutic development for health problems associated with reduced circadian amplitude such as mood disorder, chronic metabolic diseases and accelerated aging.