Takım temelli ödül ve teşvik sistemleri algısının takım bağlılığı üzerindeki etkileri
Effects of team based reward and incentive systems perception on team commitment
- Tez No: 280850
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Takım temelli ödül ve teşvik sistemlerinin takım bağlılığı üzerindeki etkileri konusu incelenmiştir.konuyla ilgili olarak ilk önce temel kavramlar ve teorik temel sonrasında da takım bağlılığı ve takım temelli ödül ve teşvik sistemleri konuları ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır.araştırmada mağazacılık sektöründe faaliyet gösteren ve takım çalışmasını destekleyen bir işletmenin mağaza çalışanlarından elde edilen verilerle çalışılmıştır.ayrıca araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan anket formu kullanılarak takım çalışmasını destekleyen ve takım temelli ödül ve teşvik sistemlerini uygulayan bu işletmenin beş satış mağazası incelenmiştir.bu işletmeye ait mağaza çalışanlarının takım temelli ödül ve teşvik sistemlerine karşı algıları ve takıma olan bağlılık düzeyleri tespit edilmiştir.yapılan ilişki analizinde takım temelli ödül ve taivik sistemleri algısı ile takıma bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
We analyzed the effect of team based reward and incentive systems on team commitment in our thesis. We explained fundamental concepts and theoretical base of subject firstly and then team commitment and team based reward and incentive systems were explained by us detailed. In our research, we worked with datas obtained from store employees of a company that is active in the retail store sector and support team work. Furthermore in our researches five stores of that company that support team work and apply team based reward and incentive system has been analyzed by using quastionnaire that consist of three parts. We get some findings about store employees perception about team based reward and incentive systems and degree of team commitment. On the other part of our research we determine that there is meaningful relation between perception about team based reward and incentive systems and team commitment.