Cumhuriyet ideolojisinin oluşmasında Kadro dergisi ve Kadro hareketinin rolü
The role of Kadro journal and Kadro movement in the creation of Turkish republic ideology
- Tez No: 280867
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kadro hareketi, Türkiye tarihindeki en etkili entelektüel akımlardan biridir ve neredeyse Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına yönelik yapılan bütün çalışmalarda bu hareketin izine rastlanır. Bu nedenle bu hareketin ideolojisini ve etkilerini incelemek önemlidir. Hareket, ismini Ocak 1932-Ocak 1935 tarihleri arasında yayımlanan Kadro Dergisinden alır. Hareketin Türk Devlet ideolojisinin oluşumu üzerindeki büyük etkisinden dolayı bu çalışma, Türk devlet ideolojisi etrafında dönen güncel tartışmaları anlamak için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle Türk Devletinin oluşumu, Türk Devrimci Hareketi ve Türk modernleşmesi üzerine yapılan bazı çalışmalar zaten bu konuyu araştırmıştır. Bu çalışmanın metodolojisi ise daha çok tarihsel ve sosyolojik olacaktır. Bu, hareketin kaynaklarını ve etkilerini daha iyi anlamak için önemli ve gereklidir. Benim fikrime göre Çünkü Kadro kurucularını ortaya çıkaran tarihi, sosyal ve ekonomik durumları açıklamak hareketi anlamak için gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında gözlenen sosyal değişim ve bu değişimin takip ettiği yol Kadro Hareketi'nin etkili olduğu zaman ve durumların arka planı olarak incelenmelidir. Dolayısıyla bazı önemli olayları incelerken Kadro Hareketi'nin dünya görüşü ve özellikleri hem kadro çalışanlarının kişisel geçmişlerinde hem de Türk devrim tarihinde yukarıda belirtilen böyle bir ilişkiye ulaşmak önemli hale gelir. Bu çalışmada ?Kadro Hareketi, Türk devlet ideolojisini nasıl ve hangi ölçüde etkiledi? gibi ana soruların yanında bazı alt soruların cevapları arandı.
Özet (Çeviri)
Kadro movement is one of the deep-rooted influential intellectual movements in Turkey and almost all studies concerning early years of Turkish Republic refer to the movement. Therefore, it is worthwhile to examine its ideology and its effects. The movement takes its name from the Kadro Journal that was published between January 1932 and January 1935. Since it was very effective on the formation of Turkish State ideology, studying this subject becomes very important for understanding current debates around Turkish state ideology. So some studies on the formation of Turkish State, Turkish Revolutionary Movement, and Turkish modernization have already investigated this subject. Through this paper the methodology will be historical and sociological. This is important and necessary for a better understanding of the sources and the effects of the movement. Because in my opinion clarifying the social, historical and economic conditions, in which the ideology and personality of the founders of the Kadro arose, is necessary for understanding the movement. The direction and form of social change in the early years of Turkey should be examined as a background for the years and circumstances that Kadro Movement was effective. Hence, the evaluation of some important events -preceding and producing the Kadro Movement?s world view and characteristics- in both personal history of the Kadro?s staff and Turkish Revolution?s history become significant for reaching at such a correlation mentioned above. In this work I asked some sub-questions beside the main question that is concerning how and to what extend did the Kadro Movement affect Kemalism as Turkish state ideology, and the Turkish intellectual life?