Max Weber düşüncesinde iktisadi bakımdan doğu-batı farklılığı
East-west difference in economical terms according to Max Weber's opinion
  1. Tez No: 280871
  2. Yazar: CEMİL HAKAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
?Max Weber Düşüncesinde İktisadi Bakımdan Doğu?Batı Farklılığı? başlıklı bu tez, esas olarak iktisadi ve toplumsal gelişme farklılıklarının kuramsal alandaki ifade biçimlerine yönelik bir incelemedir. Bu yönüyle iktisadi ve toplumsal eşitsizliklerin kuramsal açıklamaları, aynı zamanda dönemsel gelişmelerin ışığında ele alınacaktır. Sömürgecilik, emperyalizm, oryantalizm ve Avrupamerkezcilik gibi kavramlar etrafında Max Weber'in (1864?1920) metinsel bir incelemeye tabi tutulması, bu nedenle düşünürün varlığını doğrudan doğruya biçimlendiren dönemsel gelişmeleri de çalışmanın merkezine oturtmaktadır. Bu anlamda kültürel etkenlerin, uluslararası anlamdaki iktisadi farklılıkları açıklayabilecek bir araç olarak görülmeye başlanmasının nedenleri, Doğu?Batı farklılıklarına ilişkin düşünceleriyle birlikte Weber üzerinden gösterilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“East-West Difference in Economical Terms according to Max Weber's Opinion”is a study examining primarily those theoretical statements relating to the developmental differences in economic and social areas. By this feature, the study will evaluate the theoretical explanations on economic and social inequalities in the light of historical developments. As the study will attempt to review the texts written by Max Weber (1864-1920) around certain concepts such as colonialism, imperialism, orientalism and Euro-centrism, it will naturally focus on the historical developments that had directly shaped the existence and thinking of Max Weber. In that regard, the reasons for using the cultural factors in explaining the international economic differences will be further examined around the concepts of Max Weber by taking into account his opinions on the west-east differences.