Bölgesel kalkınma programları: AB modelinin Rusya-Buryat Cumhuriyeti örneğinde uygulanabilirliği
Regional development programs: Feasibility of the European Union model at the sample of Russia-the Republic of Buryatia
  1. Tez No: 280872
  2. Yazar: SOFYA RADNAEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Her ülkede bölgeler arası gelişmişlik farklılıkları bulunmaktadır. Bu gelişmişlik farklılıkları birçok sosyal problemlere neden olduğundan ve ülke genelinin ekonomik gelişmesine karşı durdurucu etki yarattıklarından ülkeler bölgesel farklılıkları azaltmaya yönelik bölgesel kalkınma politikaları gerçekleştirmektedir.Avrupa Birliği, kurulduğu tarihten itibaren genişleme stratejisini izleyerek farklı sosyo-ekonomik yapılara sahip olan ülkeleri Birlik bünyesine katmıştır. Yeni üyelerin katılmaları ile mevcut olan bölgeler arasındaki gelişmişlik farklılıkları artmış bulunmaktadır. Gerek üye ülkeler arasında, gerekse ülkeler içindeki bölgeler arasındaki gelişmişlik farklılıklarını gidermek amacıyla Avrupa Birliği'nde önemli çalışmalar gerçekleştirilerek bölgesel kalkınma politikaları oluşturulmuştur. Yıllar boyunca süren çalışmalar bölgesel gelişmişlik farklılıklarını tamamen giderememiş olsa da önemli ölçüde olumlu sonuçlara varılmış bulunulmaktadır.Dünya'nın en geniş topraklarına sahip ülkesi olan Rusya'da, tarihsel değişimler sonucunda oluşan önemli sosyo-ekonomik problemleri bölgesel gelişmişlik farklılıkları daha da artırmaktadır. Rusya'nın sosyo-ekonomik, coğrafi ve siyasi yapısı özellikleri dikkate alınarak Avrupa Birliği'nin bölgesel kalkınma politikaları kapsamındaki çalışma tecrübeleri Rusya için büyük önem taşımaktadır. Bu ise öncelikle bütün bölgeler için eşbiçimli olarak uygulanması gereken ilkeler ve istatistiki bölge birimleri tanımlanması ile ilgilidir. Rusya'nın ili olan Buryat Cumhuriyeti'nin, az gelişmiş istatistiki bölge birimleri arasında yer aldığı tespit edilerek bölgesel kalkınma programları hedeflerinden birisi olması gerektiği öne sürülmüş ve mevcut durumu değerlendirilerek gelişme stratejileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Each country has regional development differences. Due to these development differences, it causes many social problems and prevents overall development of the country. These countries carry out regional development policies in order to decrease the regional differences.The European Union, by following enlargement strategies from the date of its establishment, has included many countries which have different socio-economic structures. Current development differencies between regions has increased with addition of new members. The European Union has formed the regional development policies carrying out very important missions in order to prevent the regional development differences both between the member countries and between the regions inside the each member countries. Despite the fact that this long term efforts could not erase the regional development differences completely, many positive results amounted.In Russia as the world?s largest country in terms of territory, the important socio-economic problems as a result of historical changes are getting increased with the effect of regional development differences. Taking socio-economic, political and geographic features of Russia into account experience in regional development policies of European Union is very important for this country. This is, first of all, connected with definition of isomorphic implementation of principles and nomenclature of territorial units for statistics. The Republic of Buryatia as a region of Russian Federation, is determined as one of the underdeveloped territorial units for statistics which should be the target of the regional development policies. The current situation of the region has been assessed and development strategies are presented.