Franz Brentano'da intentionalite anlayışı
The understanding of intentionality in Franz Brentano
- Tez No: 280873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, 19.yy sonu ve 20.yy'ın ilk dönemlerinde Franz Brentano'nun Aristoteles ve Skolastizm'den devşirip farklı bir yorum katarak geliştirdiği intentionalite anlayışının, çağının felsefe koşullarında ne anlama geldiğini ve kavramı çalışmalarına konu etmesini sağlayan faktörleri araştırmaktır. İncelememizde intentionalite kavramının tarihi gelişimiyle birlikte Brentano felsefesindeki önemine ve aynı zamanda Brentano'nun felsefe ve kendi çalışmaları için belirlediği yöntem olan tasvirci psikolojinin açıklamasına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to inquire what the understanding of intentionality that Brentano developed by making a different comment, means in the period of late 19th century and early 20th century for Franz Brentano who gained it from Aristotle and Scholastics, in the philosophical conditions of his age and also to inquire the factors which provide the concept as Brentano?s subject matter. In our enquiry the importance of the concept of intentionality in Brentano?s philosophy will be taken place with its historical development and also there will be an explanation about the method of descriptive psychology which Brentano determined for philosophy and his studies.