Developing critical thinking skills through cooperative learning
İşbirlikçi öğrenme kuramı ile öğrencilerin eleştirel düşünce becerilerini geliştirme
- Tez No: 280920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ CAN SENDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hızla değişen dünyaya ayak uydurabilmeleri için çocukların hem bireysel hem de sosyal yaşamları açısından önem taşıyan düşünce becerilerinin geliştirilmesi gereklidir. Çocuklar düşünme becerisine sadece bilgiye ulaşmada değil aynı zamanda o bilgiyi yeni alanlara nasıl uygulayacaklarını da bilmelilerdir. Gelişen düşünme becerileri sayesinde, bugünün çocukları nasıl düşünmesi gerektiğini bilen, dikkatli düşünen ve kararlar verebilen, bir olayı ya da problemi basitleştirebilen ve ya uygun çözüm yolları sunabilen v.b. yetişkinler haline gelerek dünyanın gelişen ve değişen olanaklarından yararlanabileceklerdir.Son yıllarda bir çok başka ülkede olduğu gibi, Türkiyede `de Milli Eğitim Bakanlığı düşünme becerilerini müfredata dahil etmiştir. Ancak bu düşünme becerilerini sınıflarda uygulayacak olan öğretmenlere yeterli bilgi ve eğitim verilmediği için, çocukların düşünme becerilerini geliştirme çalışmaları ülkemizde hala pratikte tam olarak uygulanamamaktadır.Bu çalışma düşünme becerilerinden birisi olan eleştirel düşünmenin işbirlikçi öğrenme kuramı ile birlikte çocuklarda geliştirip geliştirilemeyeceğini bulmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar Mersin Özel Toros Koleji İlköğretim Okulundan gelişigüzel olarak seçilmiş 16 öğrencisi ile 7/A sınıfıdır. Çalışma geliştirilmesi hedeflenen eleştirel düşünme becerilerinin işbirlikçi öğrenme kuramı ve aktivitelerine dayandırılarak gerçekleştirilmiştir.Eleştirel düşünme becerilerini belirlemek için çalışmanın başında ve sonunda kapalı uçlu bir anket katılımcılara sunulmuştur. Anketlerden elde edinilen bu bilgiler video kayıtları, katılımcılarla yapılan görüşmeler ve araştırmacının tuttuğu günlük notları ile desteklenmiştir.Elde edilen veriler örnek olay kapsamında betimsel istatistik yöntemi ile analiz edilmiştir. Niteliksel verilerden ortaya çıkan araştırma sonuçları işbirlikçi öğrenme kuramının öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirdiğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
To keep pace with today?s rapidly changing world, children need to develop thinking skills which are important for both their individual and social life. Children need thinking skills not only to reach the knowledge, but to learn how to apply the knowledge into new areas as well. With the help of their thinking skills, children will become adults who are able to benefit from the huge opportunities of the world by knowing how to think, making careful considerations and reasoning, simplifying an issue or a problem, and so forth.Recently, in Turkey, The Ministry of Education has included critical thinking into its curriculum as most of the other countries. However, it is still not to be applied well enough in practice due to the lack of enough information for teachers who are expected to apply critical thinking skills in their classrooms.The present study aims to find out whether critical thinking skills, of young learners can be improved through cooperative learning. Participants were chosen randomly out of two 7th grade classes at Mersin Mersin Toros College Primary School. 7/A was chosen for the study with its 16 students. The study was based on cooperative learning activities which included critical thinking skills that aimed to be developed.A questionnaire including closed type scaled statements was conducted to determine the critical thinking skills of the participants at the beginning and at the end of the study. To support the data from the questionnaires, video-recorded lessons, interviews, and the diary of the researcher were used as well.The data were analyzed by using descriptive statistics. Research findings from the qualitative data shed light on the efficacy of the use of tasks under cooperative learning in improving critical thinking skills of 7th grade students.