İktisat teorisinde enformasyon sorununa yönelik yaklaşımlar
Approaches toward information problem in economic theory
  1. Tez No: 280930
  2. Yazar: ERHAN İŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yüzyıldan daha uzun süredir iktisat teorisinde hâkim olan Neo-Klasik paradigmanın temeli mükemmel enformasyon varsayımına dayanmaktadır. Her ne kadar iktisat düşünürleri daha önceki yüzyıllarda enformasyon eksikliğinin iktisadi analizlerde yol açacağı sonuçlara işaret etse de Neo-Klasik paradigma çerçevesinde analizler mükemmel enformasyon varsayımına göre yapılmaktadır. Neo-Klasik paradigmanın egemenliği enformasyonun iktisadi analizlerde yer almasıyla birlikte çok daha fazla sürmeyeceğini çalışma içerisinde incelenen araştırmalarda görülmektedir. Yeni yüzyılla birlikte enformasyonun mükemmel olmadığı kabul edilmeye başlandığı ve anlayıştaki bu değişimin piyasa iktisadının temel karakteristiğini etkileyerek standart paradigmayla anlaşılması zor olan birçok iktisadi ve sosyal fenomenin açıklanmasını sağladığı görülmektedir. Çalışmada iktisadi düşüncede belirsizlik tartışmalarından yola çıkarak olarak mükemmel olmayan enformasyona dayalı yeni paradigmaya geçişin öncüleri olan asimetrik ve eksik enformasyon teorileri ile bu yeni paradigmanın iktisat teorisine olan katkıları incelenmektedir. Asimetrik enformasyona teorilerine dayalı olarak kurgulanan model çerçevesinde Türk bankacılık sektöründe kredi tayınlamasının varlığına ilişkin sonuçlar elde edilmesi de yeni ekonomi anlayışının incelenmesinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
For more than a hundred years, Neo-Classical paradigm had sovereignty in Economic Theory on the basis of perfect information assumption. Notwithstanding the past economic philosophers? continuous emphasis on the economic analysis results due to information deficiency during recent centuries, the analyses within the framework of Neo-Classical paradigm are performed in accordance with perfect information assumption. Since information has found a place in economic analyses, the study shows that the sovereignty of Neo-Classical paradigm would not endure a long time. By the dawn of the new century, it is clearly revealed that information is assumed to be rather imperfect and this conception change, by manipulating the main characteristic of market economy, is a means of describing various economic and social phenomena considered vague under standard paradigm. Taking up the argument of uncertainty in economic thought, asymmetric and imperfect information theories as the pioneers of transition to new paradigm with imperfect information and contributions of this new paradigm to economic theory are examined in the study. Within the framework of a model designed with asymmetric information theories, the achievement of results pertaining to existence of credit rationing in Turkish banking sector contributes to the prominence of the new economy conception.