Antik kaynaklara göre İç Batı Anadolu'nun (Phrygia) jeopolitiği
The geopolitics of Mid West Anatolia (Phrygia) in the view of ancient resources
  1. Tez No: 280975
  2. Yazar: FATİH MEHMET BERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Phrygia, Anadolu'nun jeopolitik konumuna değer katan en önemli merkezlerden birisidir. Medeniyetin ilk başlangıç yıllarından günümüze kadar devam eden serüveninde, Doğu- Batı, Batı- Doğu arasında meydana gelen karşılıklı etkileşimde Doğu'nun Batı'ya açılan son penceresi olurken, Batı'dan Doğu'ya yönelen hareketlerde, Doğu topraklarına adım atılan ilk nokta olmuştur. Batı medeniyetinin sahiplendiği birçok değerde Phrygia'nın ruhu vardır. Phrygia, sadece köprü görevi görmeyip, Doğu'dan aldığı değerleri kendi bünyesinde harmanlayıp, Batı'ya yeni bir model olarak sunma becerisini göstermiştir. Doğu, Phrygia'nın esin kaynağı olmuştur. Tam tersi istikamette Batı'dan Doğu'ya yönelen hareketlerde Phrygia vazgeçilmez bir nokta olmuştur.Phrygia'nın müstesna konumu, jeopolitik gücünün ?sürdürülebilinirliğini? günümüzde iki noktada devam ettirmektedir. Birincisi, kendi dönemi içinde jeopolitik gücünün oluşmasına neden olan coğrafi unsurlar sonucu oluşan ekonomik, ticari ve ulaşım gücüdür. Farklı devletlere beşiklik eden bu güç, günümüzde varlığını Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde devam ettirmektedir.. Bu bölge, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde Batı'ya uzanan, ekonomik, ticari ve ulaşım yönü kuvvetli olan bir bölgedir. Sürdürülebilinirliğin devam ettiği ikinci nokta ise, Phrygia'nın o dönemde oluşturduğu ve Yunanistan aracılığıyla Batı dünyasına ve tüm dünyaya yayılan mitsel hikâyeleridir. Bu güç, antik yazarlardan günümüze kadar birçok edebiyat ve sanat dünyasının seçkin insanlarının eserlerine yansımış ve yansımaya da devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Phrygia is one of the distinguished centers that contribute a lot to the geopolitical position of Anatolia. From the beginning of the civilization line to the today?s world, the region of Phrygia has always been the focus point of different civilizations. This power depends on its geopolitical position. In the 1st millennium B.C. , it was the last point of the East that extends the West during the mutual interaction of civilizations and it was also the first step point of the West on the location of the East concerning the civilization movements extending from the West to the East. There is an essence of Phrygia in many European values and norms. Phrygia didn?t only serve as a bridge but also blend the Eastern values and presented to the West as a new form. The East was the source of inspiration. On the contrary movements from the West to the East, Phrygia again became the indispensable location.The geopolitical power of Phrygia obtained through the exceptional location of itself has been carrying on its ?sustainability? in two points. The first one is the economical, financial and transportation power based on its geographical factors that emerged in its own period. The region that has been the cradle of many civilizations and the geopolitical power related with this location still maintain their importance in the borders of Turkish Republic. This region is an indispensable location of Turkish Republic with the contribution of economical, financial and transportation powers that extend to the west. The second one is, the mythological tales of Phrygia spreading to the West through the Greece and then to the entire world. This literal power has been represented in many distinguished authors, poets and artists? works and still carries on its sustainability.