Örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş tatmini ilişkisi: Konya Emniyet Teşkilatı üzerinde bir uygulama
The relationship between organizational citizenship behavior and job satisfaction: A research at Konya Police Department
  1. Tez No: 280976
  2. Yazar: İRFAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu araştırmanın amacı, Konya Emniyet Teşkilatı mensuplarının örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş tatmini düzeylerini inceleyerek, örgütsel vatandaşlık davranışı ile iş tatmini arasındaki ilişki ile iş tatminin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisini incelemektir. Araştırmada ayrıca çalışanların bazı özlük niteliklerine göre örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş tatmini düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır.Konya Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan 531 polisin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre; iş tatmini ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin bulunduğu, iş tatmininin örgütsel vatandaşlık davranışını anlamlı düzeyde açıkladığı ve pozitif yönde etkilediği bulunmuştur. İş tatmininin örgütsel vatandaşlık davranışını ve alt boyutlarından sivil erdem, nezaket tabanlı bilgilendirme, özgecilik ve vicdanlılık boyutlarını anlamlı düzeyde açıkladığı, centilmenlik boyutunu ise anlamlı düzeyde açıklamadığı belirlenmiştir.Araştırmanın örgütsel vatandaşlık davranışına ait bulgularına göre; Konya Emniyet Teşkilatı mensupları arasında en çok nezaket tabanlı bilgilendirme boyutuna ait davranışların sergilendiği, bunu sırasıyla vicdanlılık, özgecilik, sivil erdem ve centilmenlik boyutuna ait davranışların takip ettiği tespit edilmiştir. Emniyet teşkilatı mensuplarının örgütsel vatandaşlık davranışı puan ortalamalarının polislerin eğitim durumu, mezun olunan mesleki eğitim kurumu, çalışma saatleri, çalışma kıyafeti değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir.Araştırmanın iş tatminine ait bulgularına göre; Konya Emniyet teşkilatı mensuplarının iş tatmin düzeylerinin yüksek seviyede olduğu, içsel iş tatmini boyutu puan ortalamasının dışsal iş tatmini puan ortalamasından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Konya Emniyet Teşkilatı mensuplarının iş tatmini puan ortalamalarının polislerin mezun olunan mesleki eğitim kurumu, çalışma saatleri, çalışma kıyafeti, çalışma şekli değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler; Emniyet Teşkilatı, Polis, Konya Emniyet Müdürlüğü, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı, Özgecilik, Centilmenlik, Sivil Erdem, Nezaket, Vicdanlılık, İş Tatmini, İçsel İş Tatmini, Dışsal İş Tatmini
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between organizational citizenship behaviour level and job satisfaction level among police that working Konya Police Department and determine the impact of job satisfaction on organizational citizenship behaviour. In this research we also proposed to investigate to test whether any changes have been made in displayin the organizational citizenship behavior level and job satisfaction level of police according to some variables.This research is done by survey model and has been conducted 531 police that were employed in Konya Police Department. According to the experimental results, there is a significant positive relationship beetween organizational citizenship behaviour and job satisfaction among police that were employed in Konya Police Department. Accordingly, job satisfaction has a positive effect on organizational citizenship behaviour. The findings indicate that job satisfaction is a predictor of civic virtue, courtesy, altruism and conscientiousness dimensions but there is no significant relationship between sportmanship dimension.Accordingly, study suggest that the most displayed organizational citizenship behaviours by police are belong to courtsy dimension. Conscientiousness, altruism, civic virtue and sportmanship other dimensions that displayed in turn. It is also according that the avarage points for organizaitonal citizenship behaviour of police have been significantly changed depending upon the educational level, the type of occupational school they graduated from, working hours and working clothes of police.According to study, job satisfaction level of police working in Konya Police Department is high and the level of Intrinsic job satisfaction level is higher than the level of extrinsic job satisfaction level of police. It is also according that the avarage points for job satisfaction level of police have been significantly changed depending upon the the type of occupational school they graduated from, working style, working hours and working clothes of police.Key Words; Police Organization, Police, Konya Police Department, Organizational Citizenship Behavior, Civic Virtue, Courtesy, Altruism, Conscientiousness, Sportmanship, Job Satisfaction, Intrinsic Job Satisfaction, Extrinsic Job Satisfaction.