Türkiye'de üretilen çeşitli kağıt-plastik materyal kombinasyonlarından geliştirilen fumigasyon örtülerinin sofralık üzümlerin muhafazasındaki etkinliği üzerinde bir araştırma
Research on the effect of grape guard pads, made of various paper/plastic combinations produced in Turkey, during storage of table grapes
- Tez No: 28098
- Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ FİDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN ÇEŞİTLİ KA?IT-PLASTİK MATERYAL KOMBİNASYONLARINDAN GELİŞTİRİLEN FUMİGASYON ÖRTÜLERİNİN SOFRALIK ÜZÜMLERİN MUHAFAZASINDAKİ ETKİNLİ?İ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Gökhan SÖYLEMEZO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: ProfDr. Yılmaz FİDAN 1993, Sayfa: 135 Jüri: ProtDr. Yılmaz FİDAN ProfDr. Y.Sabit A?AO?LU ProtDr. Fevzi ECEVİT Türkiye'de üretilen çeşitli kağıt-plastik materyal kombinasyonlarından geliştirilen fumigasyon örtülerinin sofralık üzümlerin muhafazasındaki etkinliğinin belirlenmesi amacıyla 1991-1993 yıllan arasında yapılan bu çalışma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Soğuk Hava Depolarında gerçekleştirilmiştir. Müşküle üzüm çeşidi her iki yılda da İznik yöresinden hasat edilerek Ankara'ya nakledilmiştir. Üzümler burada önsoğutmaya tabi tutulduktan sonra Kontrol uygulaması hariç hazırlanan 12 adet farklı fumigasyon örtüsü ile ambalajlanarak, 0±1°C sıcaklık ve %90-95 nisbi nem şartlarında muhafazaya alınmışlardır. Tesadüf Parselleri deneme deseninde faktöriyel düzene göre kurulan bu araştırmada Müşküle üzüm çeşidi 15'er gün aralıklarla Görünüş, Tat, Tane rengi,11 Tane Sapı rengi, Salkım sapı rengi, Suda eriyebilir toplam kuru madde miktarı, Titre edilebilir asit miktarı, S02 miktarı (Genel, serbest ve bağlı) Zararlarıma Oranı ve Ağırlık kaybı belirlenerek 12 farklı fumigasyon örtüsünün Müşküle üzüm Çeşidinin muhafazası üzerindeki etkinliğinin belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırma sonucunda Ax (2 g Na2S2O5/40 g Beyaz sülfît/12 g PE ekstrüzyon laminasyon), A4 (8 g Na2S2O5/40 g Beyaz sülfît/12 g PE ekstrüzyon laminasyon), Bt (2 g Na2S2O5/70 g Beyaz kraft/15 g PE ekstrüzyon laminasyon), B2 (4 g Na2S2O5/70 g Beyaz kraft/15 g PE ekstrüzyon laminasyon), B3 (6 g Na^Oj/TO g Beyaz kraft/15 g PE ekstrüzyon laminasyon) ve B4 (8 g Na2S2O5/70 g Beyaz kraft/15 g PE ekstrüzyon laminasyon) uygulamalarıyla Müşküle üzümleri her iki yılda da 2^2 ay süreyle başarılı bir şekilde muhafaza edilebilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Uzum, Müşküle, Muhafaza, Fumigasyon, Uzun süreli koruyucu kağıt, Sodyum metabisülfit (Na2S205), Yavaş bir şekilde S02 açığa çıkaran generatörler
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PIlD. Thesis RESEARCH ON THE EFFECT OF GRAPE GUARD PADS, MADE OF VARIOS PAPER/PLASTIC COMBINATIONS PRODUCED IN TURKEY, DURING STORAGE OF TABLE GRAPES Gökhan SÖYLEMEZOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: ProfJDr. Yılmaz FİDAN 1993, Page: 135 Jury: ProtDr. Yılmaz FİDAN ProtDr. Y.Sabit A?AO?LU Pro£Dr. Fevzi ECEVİT This research was carried out at the laboratory of postharvest physiology and cold rooms of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Ankara in the period of 1991-1993. The aim of the resarch was to determine the effect of grape guard pads, made of various paper/plastic combinations produced in Turkey, during storage of table grape cv.Müşküle. Both 1991 and 1992 Müşküle cv. was harvested from İznik region and transported to Ankara. Grapes were precooled and then they were packed with 12 different grape guard pads except Control. They were stored at 0± 1°C and 90-95% R.H conditions. The experiments were conducted in“Randomized plot design”and parameters like the apperance flavour, berry clusters and stem colour, total soluble solid content, titreable acidity, S02 value (general, free and bound),decay rate, and weight losses were measured fifteen days intervals so as to determine the effect of 12 different slow-release grape guard pads on storability of Müşküle cv.IV As a result of this research, both 1991-1992, Müşküle cv. could be well-stored for 21/2 months Ax (2 g Na2S2O5/40 g White sulphite/ 12 g PE extrusion lamination), A4 (8 g Na2S2O5/40 g White sulphite/12 g PE extrusion lamination), Bx (2 g Na2S2O5/70"g White craft/15 g PE extrusion lamination), B2 (4 g Na2S2O5/70 g White craft/15 g PE extrusion lamination), B3 (6 g Na2S2O5/70 g White craft/15 g PE extrusion lamination) and B4 (8 g Na2S2O5/70 g White craft/ 15 g PE extrusion lamination) slow release S02 generators. KEY WORDS: Grape, Müşküle, Storage, Fumigation, Grape Guard, Pad, Sodium metabisulphite (Na2S205), slow-release S02 generators