Avoparcin ve avilamicin büyütme faktörlerinin etlik piliçlerin besi performansları ve rasyonlarda kullanılma süreleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 28097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ZİNCİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi AVOPARCIN VE AVILAMICIN BÜYÜTME FAKTÖRLERİNİN ETLİK PİLİÇLERİN BESİ PERFORMANSLARI VE RASYONLARINDA KULLANILMA SÜRELERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Songül ŞENTÜRKLÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Murat ZİNCİRLİOGLU 1993, Sayfa: 49 Jüri Doç. Dr. Murat ZİNCİRLİOGLU Bu araştırmada broiler rasyonlarında büyütme faktörü olarak kullanılan Avoparcin ve Avilamicin büyümeye olan etkileri bakımından karşılaştırılmıştır. 7 hafta süren denemede 7 gruba ayrılan Ros PM3 etlik civcivlerin yemlerine 2, 4 ve 6 hafta süreyle Avoparcin ve Avilamicin büyütme faktörleri ayrı ayrı 10 ppm düzeyinde katılmışlardır. Deneme sonu itibariyle piliçlerin canlı ağırlıkları 1. grup (kontrol), 2. grup (6 hafta süreyle 10 ppm Avoparcin içeren), 3. grup (4 hafta süre ile 10 ppm Avoparcin içeren), 4. grup (2 hafta süre ile 10 ppm Avoparcin içeren) 5. grup (6 hafta süre ile Avilamicin içeren), 6. grup (4 hafta süre ile 10 ppm Avilamicin içe ren) 7. grup (2 hafta süre ile 10 ppm Avilamicin içeren) da sırasıyla 2286,3 g, 2180,8 gr, 2216,3 g, 2231,3 g, 2379,6 g, 2228,1 g, 2184,8 g ve aralarındaki fark önemli (P0.05), yem değerlendirme sayıları ise 1,7109, 1,7987, 1,8260, 1,7083, 1,6563, 1,7485, 1,8014 ve aralarındaki fark önemsiz bulun muştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON USING PERIOD AND EFFECTS ON BROILER FATTENING PERFORMANCES OF THE GROWTH PROMOTERS OF“AVOPARCIN”AND“AVILAMICIN”Songül ŞENTÜRKLÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Murat ZİNCİRLİO?LU 1993, Page: 49 Jury: Assoc..Prof. Dr. Murat ZİNCİRLİO?LU : Proc..Or.*. £e\>zi...sey&fcAW : Pr&f..Of,.^fo...-jiafc^fi^ In this study, Avoparcin and Avilamicin using as growth Promoters in Broiler Rations were compared in the point of wiev of their effects on growing. The experiment lasted 7 weks. The day old Ross pm 3 chicks were randomly distrubuted into 7 experimental groups. The Avoparcin and the avilamicin growth promoters were added to the 6 experimental" rations at the level of 10 ppm with the duration of 2,4 and 6 week. At the end of the experiment, the live weights of the birds were found 2286,3 g, 2180,8 g, 2216,3 g, 2231,3 g, 2379,6 g, 2228,1 g and 2184,8 g in I (Control), II. (10 ppm avoparcin for 6 weeks), III. (10 ppm avoparcin for 4 weeks), IV. (10 ppm avoparcin for 2 weeks), V. (10 ppm avilamicin for 6 weeks), VI. (10 ppm avoparcin for 4 weeks), VII. (10 ppm avilamicin for 2 weeks) group respectively. The differences amongst the groups were significant (P0.05).