İdari yargıda tarafların değişmesi
The change of parties in admnistrative procedural law
- Tez No: 281005
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
İdari yargılama hukukunda tarafların degismesi hususu, davanın taraflarından biri olan gerçek kisinin ölmesi veya ölümle aynı sonuçları doguran sebeplerden biriyle kisiliginin sona ermesi, yine davanın taraflarından olan tüzel kisinin ortadan kalkması veya baska bir tüzel kisiye devredilmesi ve dava konusunun el degistirmesi sonucu gerçeklesir. Konu, idari yargılama hukuku açısından 2577 sayılı dari Yargılama Usulü Kanunu'nun 26. maddesi ile 1602 sayılı askeri Yüksek dare Mahkemesi'nin 61. maddesinde düzenlenmistir. Söz konusu maddelere göre, taraf degisikligi sebeplerinden birinin gerçeklesmesiyle, davanın önceki tarafının yerini yeni taraf alır. Yeni taraf davaya kaldıgı yerden devam eder. Her iki kanunda da taraf degisikligi durumunda, davanın yeni tarafı açısından her hangi bir yenileme süresi öngörülmemistir. Sadece yenileme dilekçesi verilerek davanın tarafı konumuna geçilir. İdari yargılama hukukundaki taraf degisikligi tamamen kanuna dayanan ve taraf iradelerinden bagımsız bir taraf degisikligidir. dari yargılama hukukunda iradi olarak taraf degisikligi yapmak mümkün degildir. Bu durumun tek istisnası sayılabilecek bir husus olarak, dava konusunun (müddeabihin) davanın görülmesi esnasında el degistirmesidir. Bu durum da yine kanunda düzenlenmistir. Dava konusunun el degistirmesi durumunda, hakkın yeni sahibi, kural olarak, süregelen davanın da yeni tarafı olur.
Özet (Çeviri)
The Change Of Parties In Admnistrative Procedural Law occurs on condition of three cases; the death of the real person, the transformation of entities to another legal entities and the assignement of the subject of the case. This subject has been regulated in the article at 26 in the Administrative Procedural Act and in the article 61 in the act of the Supreme Military AdministrativeCourt. When a party ceases, due to causes under the act, the new party that takes place. There is no time for the resumption of proceedings. The resumption of the proceedings is made with a petition. Concerning the change of ownership of the disputed, when the subject matter changes hands, the new owner becomes the new part of the litigation.