İdari yargıda ispat ve ispata yarayan araçlar
Evidence in administrative judgement and tools wich are using to prove
- Tez No: 190765
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İspat, dava açmak suretiyle lehine sonuç elde etmek isteyen kişinin,davasında haklı ya da haksız olduğunun ortaya konulmasına doğrudan etkieden, yargılama hukukunun en önemli konularından birisidir. Tarafların ilerisürdükleri iddiaların ispatında veya maddi gerçekliğin ortaya çıkarılmasında,ispata yarayan araçlardan (deliller) yararlanılır.İdarenin yargısal denetimi yoluyla Hukuk Devletinin gerçekleştirilme-sinde rol oynayan idari yargının amacı, idarenin görevlerini yerini getirirkenhukuka uygun hareket etmesini ve böylece kamu yararının gerçekleştirilmesive bireylerin hukuki güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu amacın gerçekleştirilebil-mesi için idari yargı mercileri re'sen araştırma yetkisiyle donatılmış, ayrıcadavacı ve davalı idareye ödev ve yükümlülük yüklenmiştir.İdari yargılama usulünde, idari yargı mercilerine, kendiliğinden hertürlü delili araştırma yetkisinin yanında, yazılı yargılama ilkesine aykırıhususlar yönünden sınırlama getirildiği görülmektedir. Özellikle, idari yargıdayazılı yargılama ilkesine aykırı nitelik taşımasından dolayı tanık delilinebaşvurulamamaktadır. Bu tez çalışmasında; taraflarında iddialarını ispat-lamaları için gayret göstermelerinin gerekliliği, idari yargıda ispat yüküne bazıdurumlarda başvurmak gerektiği, idari yargı mercilerinin bazı uyuşmazlıklar-da tanık deliline başvurmasının zorunluluk olduğu ve bu yönde düzenlemeyapılmasının ihtiyaç olduğu, idari yargıda da -adli yargıda olduğu gibi- bilirkişilistelerinin hazırlanması gerektiği, bilirkişi raporlarının içeriğinin nasıl olmasıgerektiğine ilişkin öneriler ve dava açılmadan önce yapılacak delil tespitlerininadli veya idari yargı yerlerinden de istenebileceği konularına ilişkin tezlersavunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Evidence, which directly has effects on a person who files a claim incourt to get positive or negative outcomes, is one of the most importantsubjects in jurisdiction law. Tools which are using to prove (evidences) inevidentiary resources are used in the proof of claims alleged and revealingmaterialistic truth.The purpose of administrative judgment, which plays a role in realizingstate of law by means of judgmental auditing of administration, is to providejuridical security of individuals and enable administration to act in parallel withthe law so as to acquire public benefit. For this purpose, administrativeJudgment authorities have been given to act officially (ex- mero motu);besides claimant and defendant conducts have undertaken liabilities andduties.In the process of administrative judgment, administrative judgmentauthorities are brought restrictions in terms of subjects against writtenexercise of jurisdiction, in addition, naturally given authority to investigate allsorts of evidences. Especially, testimony evidences are not implemented dueto the fact that it has contradictory characters against written exercise ofjurisdiction. In this dissertation, opinions, based on the facts that sides haveto struggle to prove their assertions, evidence obligations in some cases ofadministrative judgment should be implemented, it is a must foradministrative judgment authorities to apply for testimony evidences indisputes and for this purpose an arrangement needs to be made, the lists ofexpert witnesses should be prepared in administrative judgment as made injudicial judgment too, suggestions related to the content of the lists of expertwitnesses should be presented and fact- finding before filing a claim in courtcan also be got from judicial and administrative judgment places, have beendefended.