Çocuklarda farklı ajanlarla yapılan premedikasyonların etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of effects the of premedications applied with different agents in children
  1. Tez No: 281029
  2. Yazar: DUYGU EMİNE GÜDÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL MEHMET TUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Preoperatif premedikasyon, hastaların psikolojik ve farmakolojik olarak cerrahi girişimlere hazırlanmasını içerir. İyi bir premedikasyon ile hastanın preoperatif anksiyetesi azaltılır, hemodinamiyi fazla etkilemeyen bir indüksiyon yapılabilir, intraoperatif anestezi gereksinimi azaltılabilir ve postoperatif rahat bir derlenme sağlanabilir.Çocuklarda aileden ayrılma, anestezi indüksiyonunda yapılan işlemler ( intravenöz kanül takılması, yüz maskesi kullanılması gibi) ve derlenme dönemindeki problemler postoperatif dönemde depresyon, içe kapanma, aileye bağımlılık artışı gibi birçok davranış bozukluklarına neden olabilir. Bu sürecin travmasını azaltmak için farmakolojik premedikasyon kaçınılmazdır.Bu retrospektif dosya tarama çalışmasında preoperatif dönemde premedikasyon amaçlı uygulanan oral midazolam ve oral ketaminin etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık.2-10 yaş arası ASA I ve II grubu 85 olgu incelendi. Olgular 0.5mg/kg oral midazolam verilenler (Grup-1, n=42), 4mg/kg oral ketamin verilenler (Grup-2, n:43) şeklinde iki gruba ayrıldı. İki grup hemodinamik ve solunumsal durum, sedasyon, aileden ayrılma, yüz maskesine tepki, ekstübasyon süresi, derlenme dönemi yüz skalası, modifiye aldrete skoru ve bulantı-kusma açısından karşılaştırıldı.Kliniğimizde çocuklarda preoperatif premedikasyon amacıyla kullandığımız 0.5 mg/kg oral midazolam ve 4 mg/kg oral ketaminin etkin bir sedasyon sağladıkları, klinik olarak anlamlı hemodinamik ve solunumsal değişikliker yapmadıkları, derlenmeyi ve servise çıkış süresini olumsuz etkilemedikleri görüldü. Aileden rahat ayrılma ve yüz maskesine uyumda midazolamın ketamine göre daha başarılı olduğu tespit edildi. Bulantı-kusma insidansının ketamin grubunda daha sık olduğu ancak derlenmeyi etkilemediği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Preoperative premedication involve the preparation of patients to surgical interventions psychologically and pharmacologically. With a good premedication, preoperative anxiety of patient is reduced, the anaesthetic induction that does not affect the hemodynamic status excessively can be performed, intraoperative anaesthetic need can be reduced and a smooth postanaesthesia recovery can be provided.In children, seperation from parent, procedures in the anaesthesic induction ( inrtavenous cannulation, use of the face mask etc) and problems during the postanaesthesia recovery can cause many behavioural disorders like depression, adducent and increase in family dependency in the postoperative period. For decreasing the trauma of this period, the pharmacological premedication is indispensible.In this retrospective file screening study, we aimed to compare the effects of oral midazolam and oral ketamine that are applied for premedicational purpose in postoperative period.85 cases that are between age of 2-10 and ASA I and II were analysed. Cases were seperated in two groups as Group-1 given 0.5 mg/kg oral midazolam ( n=42 ) and Group-2 given 4 mg/kg oral ketamine ( n=43 ). These two groups were compared in terms of hemodynamic and respiratory status, sedation, seperation from parent, reaction to the face mask, extubation time, face scala during the postanaesthesia recovery period, modified aldrete score and nausea-vomiting.It was seen that in children 0.5 mg/kg oral midazolam and 4 mg/kg oral ketamine that we used in our clinic for the aim of preoperative premedication provided an effective sedation, did not cause clinically meaningful hemodynamic and respiratory changes and did not affect postanaesthesia recovery and the time of the exit to the service. It was determined that in terms of easy seperation from parent and adaptation to the face mask, midazolam was more successful than ketamine. Developmant of nausea and vomiting was more frequent in ketamine group but it was thought this was not affect the postanaesthesia recovery.