TAH-BSO yapılan erişkin vakalarda preoperatif dönemde oral yoldan verilen parasetamol ve parasetamol+tramadol karışımının postoperatif analjezik etkilerinin karşılaştırılması.
Preoperatively in patients undergoing total abdominal hysterectomy and bilateral salphingooferektomi given orally a mixture of paracetamol and paracetamol + tramadol compare the effects of preoperative analgesic
- Tez No: 281028
- Danışmanlar: PROF. DR. N. SÜLEYMAN ÖZYALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gelişmiş cerrahi teknikleri ve anestezi yöntemlerine rağmen, cerrahi girişim sonrası optimal hasta bakımı için oluşabilen postoperatif ağrının giderilmesi önem taşımaktadır. Postoperatif dönemde gelişen ağrının şiddeti, cerrahi travmanın büyüklüğüne, anestezik yaklaşıma, hastanın fizyolojik, psikolojik, emosyonel ve sosyokültürel yapılarının rol aldığı faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Cerrahi travma ve strese fizyolojik yanıtta pulmoner, kardiyovasküler, gastrointestinal, metabolik ve nöroendokrin sistemlerde istenmeyen değişiklikler olmaktadır. Bu nedenle cerrahiden sonra oluşan ağrının tedavisinde ana hedefler; hastalarda oluşabilecek rahatsızlığı ortadan kaldırmak ya da azaltmak, iyileşme sürecini kolaylaştırmak, tedaviye bağlı olarak ortaya çıkabilecek yan etkilerden sakınmak ile tedavinin yararlanım etkinliğini içermektedir.Biz bu çalışmada TAH+BSO yapılan erişkin vakalarda parasetamol ve parasetamol ile birlikte verilen tramadolün postoperatif analjezik etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştı.TAH + BSO operasyonu planlanan, 20-70 yaşları arasındaki ASA I-II grubu hastalar çalışmaya dahil edilecektir. Parasetamol veya tramadole karşı bilinen aşırı hassasiyeti olanlar, araştırmaya başlamadan 6 ay içerisinde myokardial enfarktüs geçirmiş olanlar, araştırmadan çekilmeyi gerektirebilecek klinik olarak belirgin karaciğer yetmezliği, koroner kalp hastalığı, dekompanse kalp yetmezliği, gastrointestinal yakınması olanlar, kanama diyatezi, astım, rinit veya ürtiker belirtileri gösterenler çalışma dışı bırakılmıştır.Hastalar üç gruba ayrıldı. Birinci gruba oral 75 mg tramadol + 650 mg parasetamol, ikinci gruba da preoperatif 30 dakika öncesinden oral 1 gr parasetamol verildi. Üçüncü gruba ise kontrol grubu olarak preop analjezik verilmedi. Her üç grup hastaya da standart anestezi indüksiyonu olarak propofol 2mg/kg, fentanil 1.5mikrogr/kg, dormicum 0.03 mg/kg, 0.5 mg/kg tracrium uygulanmıştır. Anestezi idamesi sevofularane %60 NO2+%40 O2 ile sağlandı. Cerrahi operasyon sonrası post-op analjezi sağlamak amacıyla her üç grup hastaya da tramadol ile hazırlanmış olan hasta kontrollü analjezi (PCA) yöntemi kullanıldı.Grup III'ün başlangıç, 30. dakika 2., 6., 12. ve 24.saat istirahat VAS değerleri Grup I ve Grup II değerlerine göre anlamlı derecede daha yüksektir. p0.05Grup II nin 6., 12. ve 24.saat PCA delivery değerleri Grup I ve Grup III değerlerine göre anlamlı derecede daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Despite advanced surgical techniques and anesthesia techniques, surgical intervention may occur post-operative pain relief is important for optimal patient care. The severity of pain developing in the postoperative period, the size of surgical trauma, anesthetic approach, the patient's physiological, psychological, emotional and socio-cultural structures vary depending on factors involved in TAH + BSO scheduled for surgery, ASA physical status I-II patients between the ages of 20-70 will be included in the study. Those with known hypersensitivity to paracetamol or tramadol, myocardial infarction within 6 months had started to research those that may require you to withdraw from the trial were clinically significant liver failure, coronary heart disease, decompensated heart failure, those with gastrointestinal complaints, bleeding diathesis, asthma, rhinitis or urticaria showing signs of were excluded from