Başlangıç mine lezyonlarının tedavisinde farklı remineralize edici ajanların etkinliğinin süt ve daimi dişlerde değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of different remineralization agents in the treatment of incipient enamel lesions in primary and permanent teeth
- Tez No: 412565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AKBAY OBA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Başlangıç Mine Lezyonlarının Tedavisinde Farklı Remineralize Edici Ajanların Etkinliğinin Süt ve Daimi Dişlerde Değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı, farklı içerikli remineralize edici preparatların, çekilmiş çürüksüz daimi ve süt molar dişlerinde yapay olarak oluşturulmuş çürük lezyonları üzerindeki remineralizasyon etkinliğinin ve yeni oluşan remineralize yapının kristal boyutu, yoğunluğu ve apatit yansımasının in vitro koşullarda değerlendirilmesidir. Çalışma kapsamında çekilmiş çürüksüz daimi ve süt molar diş örnekleri, her biri 20 örnekten oluşan bir negatif kontrol ve 6 adet deney grubuna rastgele ayrılmıştır. Grup 1: Deiyonize Su (Negatif Kontrol Grubu), Grup 2: Colgate Cavity Protection (1450 ppm F), Grup 3: Sensodyne Rapid Relief (Stronsiyum Asetat + 1040 ppm F), Grup 4: GC MI Paste Plus (CPP-ACP + %900 ppm F), Grup 5: Clinpro Tooth Creme (Trikalsiyum Fosfat + 900 ppm F), Grup 6: Clinpro 5000 (Trikalsiyum Fosfat + 5000 ppm F), Grup 7: Sensodyne Repair and Protect (Kalsiyum Sodyum Fosfosilikat (Novamin)+1450 ppm) preparatlarından oluşturulmuştur. Yapay çürük oluşturulan mine örneklerine 28 günlük pH siklusu uygulanmıştır. Örneklere her grup için seçilen remineralizasyon ajanları günde iki kez uygulandıktan sonra remineralize edici etkinlikleri 3 ayrı değerlendirme yöntemi ile ölçülmüştür. Nicel olarak ölçüm yapabilmesi nedeniyle DIAGNOdent, kantitatif bir değerlendirme olan çürük lezyon derinliğinin ölçülmesi amacıyla Polarize Işık Mikroskobu ve yeni oluşan yapıların kristalografik analizinin yapılabilmesi amacıyla X-Işını Kırınımmmetresi (XRD) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiki analizleri One-way ANOVA ve Post-Hoc testleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the efficacy of different remineralization agents on remineralization of artificial caries lesions and to evaluate density, reflection of apatite and crystal size of the newly formed remineralized structure in primary and permanent teeth in vitro. Caries free permanent and primary molars, were randomly divided into a negative, a positive control group, and 5 treatment groups (n=20 for each group). Groups are as follows; Group 1: Deionized water (Negative control group), Group 2: Colgate Cavity Protection (1450 ppm F) (Positive control group), Group 3: Sensodyne Rapid Relief (Strontium Acetate+1040 ppm F), Group 4: GC MI Paste Plus (CPP-ACP+900 ppm F), Group 5: Clinpro Tooth Creme (Tricalcium phosphate+900 ppm F), Group 6: Clinpro 5000 (Tricalcium phosphate+5000 ppm F), Group 7: Sensodyne Repair and Protect (Calcium sodium phosphosilicate ''Novamin''+1450 ppm F). pH cycle was performed for artificially enamel caries of the examples for 28 days. In each group remineralization agents were applied twice a day. Efficiency of the agents were evaluated using 3 different methods; DIAGNOdent for quantitative measurements, polarized light microscope (PLM) for measuring the depth of caries lesions and X- ray difractometer for the analysis of crystallographic structures. One-way ANOVA ve Post-Hoc tests were used for statical analysis.