Legg-calvé-perthes hastalığında cerrahi tedavi seçeneği olarak shelf asetabuloplasti ve prognoza olan etkisi
Shelf acetabuloplasty as a surgical treatment option for legg-calvé-perthes disease and its effect on prognosis
  1. Tez No: 281033
  2. Yazar: EVREN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BORA GÖKSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: LCP hastalığının cerrahi tedavisinde yer alan shelf asetabuloplasti ameliyatının sonuçları ve prognoza olan etkisinin değerlendirilmesi.Hastalar ve Yöntemler: 2003 - 2010 tarihleri arasında kliniğimize başvuran, LCP hastalığı tanısı konulduktan sonra shelf asetabuloplasti ameliyatı yapılan ve yaş ortalamaları 8,89 (min. 5,49 - max. 13,33) olan 25 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların cerrahi sırasındaki Waldenström evreleri; 6'sı (%24) başlangıç, 19'u (%76) fragmentasyon, son kontrollerinde ise; 11'i (%44) reossifikasyon, 14'ü (%56) iyileşme şeklindeydi. Catterall sınıflamasına göre 1 (%4) hasta grup 1, 3 (%12) hasta grup 2, 11 (%44) hasta grup 3 ve 10 (%40) hasta grup 4 olarak değerlendirildi. Lateral pillar sınıflamasına göre 2 (%8) hasta grup A, 7 (%28) hasta grup B, 7 (%28) hasta B/C sınır grubu, 9 (%36) hasta ise grup C olarak değerlendirildi. Hastaların radyografik değerlendirmesinde standart olarak çekilen pelvis dahil olmak üzere her iki kalça anterior-posterior ve Lauenstein grafileri kullanılmıştır. Hastaların radyografik değerlendirmelerinde; artikülo-trokanterik mesafe oranları (ATMO), merkez-kenar açıları (MKA), femur başı büyüklüğü oranları (FBBO), asetabuler örtünme miktarları (AÖM), medial eklem aralığı mesafesi oranları (MEAMO) gibi parametrelerin hesaplanması kullanıldı.Bulgular: Hastaların son kontrollerinde Stulberg sınıflaması ile değerlendirme yapıldı. 25 hastanın 13'ü (%52) iyi sonuç (Stulberg I/II), 12'si (%48) vasat sonuç (Stulberg III) olarak değerlendirildi. Hiçbir hastadan kötü sonuç alınmadı (Stulberg IV/V). ATMO'daki ve FBBO'daki azalmanın anlamlı olmadığı, MKA'daki ve AÖM'deki artışın anlamlı olduğu, MEAMO'daki azalmanın anlamlı olduğu görüldü. Hastaların son kontrollerindeki kalça hareket açıklıklarının ameliyat öncesine göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü. (p < 0,05).Sonuç: Legg-Calvé-Perthes hastalığının cerrahi tedavisinde hastalığın erken döneminde yapılacak olan ileri derecede örtünme prensibini temel alan shelf asetabuloplastinin, uygulanmasının nispeten kolay, klinik ve radyolojik sonuçlarının başarılı olması nedeniyle öncelikle tercih edilmesi gereken bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The effects of shelf acetabuloplasty as a surgical treatment option on the prognosis of Legg-Calvé-Perthes disease (LCPD) and assessment of results.Patients and Methods: We made a retrospective study on 25 patients who were diagnosed with LCPD and treated using shelf acetabuloplasty in our institute between 2003 - 2010. The mean age of the patients was 8,89 years (min. 5,49 - max.13,33). Waldenström staging of patients before surgery was 6 (%24) patients were in initial phase, 19 (%76) were in fragmentation phase. Waldenström staging of patients on last follow-up was 11 (%44) patients were in reossification, 14 (%56) patients were in healing phase. According to Catterall classification, 1 (%4) patient was in group 1, 3 (%12) patients were in group 2, 11 (%44) patients were in group 3 and 10 (%40) patients were in group 4. According to lateral pillar classification; 2 (%8) patients were in group A, 7 (%28) patients were in group B, 7 (%28) patients were in group B/C border and 9 (%36) patients were in group C. Anterior-posterior projection of both hips and Lauenstein projections were used for evaluation of patients. Articulo-trochanteric distance rations (ATDR), center-edge angles (CEA), femoral head size ratios (FHSR), percentage of acetabular coverage (AC%) and medial joint space distance ratios (MJSDR) were used for assessment of radiographs.Results: We made an assessment of outcome based on Stulberg classification on last follow-up. 13 (%52) patients were graded as good (Stulberg I/II), 12 (%48) patients were graded as fair (Stulberg III). None of our patients were graded as poor (Stulberg IV/V). Decrease in ATDR and FHSR were not significant, increases in CEA and AC% were significant and decrease in MJSDR was significant. (p < 0,05)Conclusions: Shelf acetabuloplasty in the early stages of Legg-Calvé-Perthes disease as an advanced containment method is simple and its clinical and radiological outcomes are successful as shown. Therefore, shelf acetabuloplasty must be primarily considered in the treatment of Legg-Calvé-Perthes disease.