Perthes hastalığında konservatif ve cerrahi tedavi sonuçları
  1. Tez No: 71066
  2. Yazar: ERDOĞAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP MEMİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde 1984-1994 yıllan arasında Perthes hastalığı tanısıyla tedavi edilen ve takipleri yeterli şekilde yapılabilen 51 hastanın sonuçlan değerlendirilmiştir. Bu hastalardan 38 tanesi erkek 13 tanesi kız hasta idi. 11 hastada bilateral tutulum gözlendi. Hastaların en küçüğü 3 ve en büyüğü 13 yaşında idi. 39 hastanın 47 kalçasına konservatif tedavi, 12 hastanın 15 kalçasına ise cerrahi tedavi uygulandı. Konservatif tedavi uygulanan hastaların Heyman-Herndon değerlendirme yöntemine göre sonuçlan 28 (% 60) iyi, 10 (% 21) orta ve 9 (% 19) kötü olarak değerlendirildi. Cerrahi tedavi edilen hastaların sonuçlan 8 (% 54) iyi, 3 (% 20) orta ve 4 (% 2b) kötü olarak değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar literatürle kıyaslandı, benzer sonuçlarla karşılaşıldı. 1 1er ne kadar her iki tedavi grubunda anlamlı bir fark bulunamadı ise de bu her iki grupta gerek yaş gerekse temur başı tutulumunun homojen olmamasına bağlıdır. Bunlar Perthes hastalığının prognozunu etkileyen çok önemli parametrelerdir. Uygun endikasyonların belirmesi durumunda cerrahi tedavi Perthes hastalığının prognozunu olumlu yönde etkileyen önemli bir tedavi metodudur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The results of 5 1 patients that treated and folowed as Perthes disease in the department of Orthopaedics and Travinatology in Selçuk University Faculty of Medicine between 1984-1994 were evaluated. Of them 38 were male, 13 were female. In 11 patients involvement was bilateral. The mean age of the patients 6,6 years (3-13 yeras). While 47 hip joint of 39 patients were treated in a conservative way, in 15 hip joint of 12 patients surgical treatment was preferred. According to Hcyman-Hcrndon cvalvation/asscsmcnt scale/(method) in conservatively treated group results of 28 were good ( 60 %), 10 were moderate (21 %) and 9 were fair (19 %). In surgically treated patients results of 8 were good (54 %), 3 were moderate (20 %) and 4 were fair (26 %). Compared with former studies (literature) obtained results were similar. Although a significant difference was not found between two groups, this was related to heterogenity of age and femoral head involvement pattern. The latter two are very important parameters in the prognosis of Petrthes disease. Consequently, surgical treatment of Perthes disease is an important (treatment) alternative (method) if indications are precisely established. 57