Yabancı cisim aspirasyonu olan çocuklarda Sanal Bronkoskopi ile trakeobronşiyel ağacın değerlendirilmesi, yöntemin mevcut Endoskopik Bronkoskopi bulguları ile korelasyonu.
The evaluation of tracheobronchial tree in chlidren who aspirated foreign body with Virtual Bronchocopy, and correlation the findings with Endoscopic Brochoscopy.
  1. Tez No: 281034
  2. Yazar: İSSAM CHEİKH AHMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENSAR YEKELER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, yabancı cisim aspirasyonu olan çocuklarda düşük doz teknik kullanılarak yapılan çok kesitli BT ve BT sanal bronkoskopi ile trakeobronşiyal sistemin değerlendirilmesi, yöntemin mevcut endoskopik bronkoskopi bulguları ile korelasyonu ve üstünlüğünü araştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda, BT'de trakeobronşiyel sistemde yabancı cisim aspirasyonu saptanan, ardından endoskopik bronkoskopi yapılan 25 çocuk hasta (15 erkek, 10 kız) incelendi. Yabancı cisim lokazisayonu açısından her iki yöntem karşılaştırıldı. Ayrıca BT görülen havalnma artışı, atelektazi ve infiltrasyon varlığı araştırıldı.BULGULAR: Her iki yöntem arasında yabancı cisim lokalizasyonu açısından %100 uyum mevcuttu. Ayrıca BT'de yabancı cisim olarak rapor edilen hastaların tamamında endoskopik bronkoskopide yabancı cisim saptandı ve çıkarıldı. Ayrıca %96 hastada hava hapsi, % 76 hastada atelektazi ve % 28 hastada akciğerde infiltrasyon saptandı.SONUÇ: Çalışmamızda Çok kesitli BT'nin yabancı cisimleri saptamada özgüllüğü % 100 hesaplanmıştır. Klinik bulgular ve akciğer grafisi bulguları yabancı cisim aspirasyonu açısından şüpheli vakalarda Çok Kesitli BT-Sanal Bronkoskopi yapılmalıdır. Bu sayede gereksiz konvansiyonel bronkoskopilerin önlenebileceğini düşünmekteyiz..
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The objective of our study was to determine the usefulness of the Computed Tomography (CT) and virtual bronchoscopy in patients who has foreign body aspiration, and compare it with endoscopic bronchoscopy.MATERIALS AND METHODS: This study investigated 25 children who had seen foreign body in tracheobronchial system at CT and made endocopic bronchoscopy after than.Both methods were compared to determine the location of the foreign body, and if the lesion foreign body true or not. Also lesions like hyperaeration, infiltration and atelectasis who appears in computed tomography but cannot determine in endoscopic bronchoscopy was evaluated.RESULTS: Computed Tomography (CT) and virtual bronchoscopy is effective method for detecting the foreign body were aspirated into tracheobronchial system. Also lesions like hyperaeration, infiltration and atelectasis were detected. İn our study the specificity of CT and virtual bronchoscopy in detecting foreign bodies were calculated %100.CONCLUSION: SN is the best non-invasive modality of choice in detection of bronchial FBs. In childhood population, to prevent unnecessary radiation exposure, the cases should be selected meticulously.