Eğitim hastanelerindeki acil servis çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının ve acil servislerdeki güvenlik durumunun incelenmesi
Vioence towards ed employees and investigation of security situation in ed
  1. Tez No: 281050
  2. Yazar: ALPARSLAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. LEVENT AVŞAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Acil servisler dünya genelinde çalışanların şiddete yoğun olarak maruz kaldıkları yerlerdir. Çalışmanın amacı Türkiye'deki acil servislerde görülen şiddet olaylarını ve güvenlik uygulamalarının düzeyini incelemektir.Çalışmaya kasım 2009, ağustos 2010 tarihleri arasında 21 Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı ve 12 Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği dahil edilmiştir. Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalları yöneticileri ile önceden telefonla görüşülüp bilgilendirme yapılmıştır. Acil Tıp Anabilim Dalları ve Acil Tıp Klinik Şeflerine anketlerle birlikte, çalışmayı tanıtan bilgiler ve etik kurul nüshaları (kargo ile) gönderilmiştir. Bulguların istatistiksel değerlendirmelerinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences)-18.00 versiyonu ile, ki-kare testi testi kullanılmıştır. Çalışmaya Eğitim hastanelerinde çalışan 1111 personel katılmıştır. Türkiye genelinde bütün acil servislerde şiddetin bütün çeşitleri, özellikle de sözlü şiddet yaygın olarak görülmektedir. Türkiye genelinde acil servislerde saldırgan davranış bakımından en fazla hasta yakınından çekinilmektedir. Şiddetin bildirim oranları sonuç alınamayacağı düşünüldüğü için düşük çıkmıştır. Şiddet çalışanlarda iş memnuniyeti ve çalışma veriminde azalmaya neden olmaktadır. Çalışanların yaklaşık yarısı acil servis güvenlik yapılanmaları yetersiz bulmaktadır ve kendini güvende hissetmemektedir. Acil servislerde çalışanların şiddete maruz kalma oranları yüksektir ve güvenlik uygulamaları şiddeti önlemede yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
Emergency departments are the areas that stuff are exposed to the violence like worldwide. The aim of this study is to determine the violence events and the level of the security procedures in the emergency departments of Turkey.The study was performed between November 2009 and August 2010, Emergency Medicine Department of 21 University and Educational Research Hospital and 12 Educational Research Hospital Emergency Department were included. Emergency Medicine Department of University Training and Research Hospital managers were informed well in advance by telephone. Some of the information about the study and the copies of the ethics committee decisions were sent to chief of the clinics with the questionnaire by the post.Statistical analyses were performed with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 18.00, chi-square test). 1111 staff who are working in emergency departments of hospitals participated in the study. All kinds of violence is seen in emergency departments all over Turkey, especially the verbal violence is common. In Turkey the staff of the emergency department is especially afraid of relatives of the patients. Complaining levels of the violence is too low. Because they think that they will get no result with complaining. Violence reduces in worker satisfaction and, leads to a decrease in yield. About half of the emergency service workers find themself inadequate security structures not feel safe.