Antineoplastik farmasötik eklenmiş kemik çimentosu bloklarının tümör hücre kültürü üzerine biyolojik etkileri, blokların mekanik analizi ve yüzey incelemelerinin değerlendirilmesi
The biological effects of bone cement samples added with antineoplastic pharmaceuticals on tumor cell culture, mechanical analysis of bone cement samples and evaluation of surface observations
  1. Tez No: 281049
  2. Yazar: HAKAN ÖZBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. LEVENT ERALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Oncology, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Geniş rezeksiyon ve sistemik kemoterapi uygulamasına rağmen kemik tümörlerinde nüks görülebilir. Antineoplastik ajan içeren kemik çimentosunun rezeksiyon sonrası oluşan defektli bölgeye uygulanması sonrası bu nükslerin önlenmesinde yardımcı olabileceği öne sürülmüştür. Ayrıca, diğer kanser tiplerinin metastazları sonucu oluşan patolojik kırıklar için tedavi de hastanın ağrısını azaltmak ve hareketini sağlamak için çimentoyla desteklenmiş internal fiksasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Fakat tümörün lokal olarak büyümesi implant yetmezliği ile sonuçlanabilir. Burada kullanılacak olan çimentonun antineoplastik ajan içermesi, metastatik tümörün nüksüne engel olabilir. Sisplatin, osteosarkom gibi birçok kemik tümörü için kullanılan bir sistemik kemoterapötiktir. Çalışmamızda kemik çimentosunun, sisplatinin lokal uygulaması için uygun bir taşıyıcı olduğunu, ve kemik çimentosundan salgılanan sisplatinin aktif olarak tümör hücrelerine etki ettiğini göstermeyi amaçladık. Bunun için, hazırlanacak olan sisplatin içeren kemik çimentosu örnekleri bir hücre kültür sıvısına konulacak, ilacın bu sıvıya geçtiği gösterilecek ve bu sıvı Saos-2 (human bone osteosarcoma) hücre kültürüne uygulanacaktır. Ayrıca yapılacak olan mekanik testlerle, sisplatinin eklenmesinin kemik çimentosunun mekanik özelliklerini bozmadığı gösterilecektir.Çalışmamızda, 40 mg kemik çimentosu içine 100 mg ve 300 mg sisplatin eklediğimizde, kemik çimentosunun mekanik özelliklerinin bozulmadığını, kemik çimentosundan salınan sisplatinin sitotoksik etkisinin olduğunu gösterdik. Çalışmamızın, kemik tümörleri için bu tür yeni uygulamalara ışık tutacağı ve bir dayanak noktası oluşturacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Despite wide resection and systemic chemotherapy, bone tumors may present local recurrences. It is hypothesized that application of bone cement containing antineoplastic drug to fill the defect after wide resection of tumor may help to prevent local recurrences. On the other hand, pathological fractures may occur due to metastasis of other types of cancers. The usual treatment modality for these fractures is internal fixation supported with bone cement in order to relieve pain and maintain patient?s mobility. However, local recurrence of tumor tissue may result in implant failure. Cement containing antineoplastic drug may prevent the local growth of tumor and implant failure. Cisplatin is a widely used antineoplastic drug for osteosarcoma. In our study, we aimed to demonstrate that bone cement is an appropriate transporter for cisplatin and cisplatin eluted from bone cement can actively affect the growing tumor cells. For this purpose, samples of bone cement containing cisplatin will be prepared, put into a cell culture medium. Elution of the drug from cement to the medium will be shown and this medium will be applied to Saos-2 (human bone osteosarcoma) cell culture. In addition, with the mechanical tests, it will be shown that cisplatin doesn?t interfere with the mechanical strength of the bone cement.In our study, the addition of 100 mg or 300 mg cisplatin into 40 gr of cement powder did not alter the mechanical properties of bone cement. Cisplatin can be eluted from the cement and has cytotoxic effect. We believe that our study will shed light on to these new practises for the treatment of bone cancers and will support the future studies.