Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde tümör hücre tipinin mediastinal lenf nodları metastazı ile ilişkisi
Relationship between tumor localizations, tumor sizes, tumor cells types and mediastinal lymph node metastases in nonsmall cell lung cancer
  1. Tez No: 281051
  2. Yazar: MEHMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ OGUZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Uzak metastaz yapmamış küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde (KHDAK), hastalığın tedavi şekli ve prognozu mediastinal lenf nodunun metastazının varlığına göre belirlenir. Bu sebepten, cerrahi tedavi planlanan akciğer kanserli hastaların hemen hepsinde preoperatif dönemde mediastinal lenf nodu örneklemesi ile metastatik lenf nodlarının varlığını araştırmak genel kabul gören bir yaklaşımdır. Çalışmamızda tümörün lokalizasyonun, büyüklüğünün ve hücre tipinin mediastinal lenf nodu metastazı ile ilişkisini araştırarak hangi tümörlerde invaziv girişim ihtiyacının daha fazla olduğunu ortaya koymayı amaçladık.Materyal metod: Ocak 2008 ? Mayıs 2010 tarihleri arasında Kayseri Erciyes Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde KHDAK tanısı almış olan 200 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 56, 8 ± 17,8 (39-75). Hastaların 183 ü Erkek (%91,5 ) ve 17 si kadın (% 8,5 ) idi. Hastalara video mediastinoskopi (VM) (n: 200), anterior mediastinostomi (n: 6) ve torakotomi (n: 163) ile mediastinal lenf nodu biyopsisi yapılmıştı. Örnek alınan mediastinal lenf nodu istasyon sayısı mediastinoskopide 2 ile 5 (ortalama 3,5 ± 1,5), mediastinostomide 1-2 (ortalama 1,5 ± 0,5 ), torakotomide 2-5 (ortalama 3,5 ± 1,5 ) arasında idi. Metastatik mediastinal lenf nodlarının, tümör çapı, lokalizasyonu ve hücre tipi ile olan ilişkisi retrospektif olarak incelendi.Bulgular: Epidermoid karsinom tanısı almış hastaların %26,4 ünde, adenokarsinom tanısı alan hastaların %43,8 inde, andifferansiye large cell karsinom tanısı alan hastaların %36,4 ünde mediastinal lenf nodu metastazı görülmüştü. Tümör çapı 2 cm'nin altında olan hastaların %21,1 inde, tümör çapı 7 cm üzerinde olan hastaların % 39,4 ünde mediastinal lenf nodu metastazı tespit edilmişti. Diğer tümör çaplarına sahip hastalarda da mediastinal lenf nodu metastaz sıklığı birbirine yakın oranlarda idi. Tümör lokalizasyonun mediastinal lenf nodu metastazı ile ilişkisi araştırıldığında, lob lokalizasyonunda, ana bronş ? distal bronş lokalizasyonunda ve sağ ? sol lokalizasyonunda anlamlı bir fark bulunmamıştır.Sonuç: Çalışmamızda KHDAK'li hastaların tümör büyüklüğünün, lokalizasyonunun, hücre tipinin mediastinal lenf nodu metastazı sıklığını değiştirmediğini tespit ettik. Böylece her akciğer kanserli olguda aynı titizlikle invaziv mediastinal evrelemeye ihtiyaç olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Backgraunds: In the bronchial cancer that non-distant metastasis, the most important criterion for the patient's treatment and prognosis is idendify to determine mediastinal lymph nodes metastasis. Therefore, the planned surgical treatment of lung cancer, in almost all patients with lung cancer, in the preoperative period, the investigated the presense of metastatic lymph node by mediastinal lymph node sampling is a generally accepted approach. In our study, we aim putting forward more needed for invazive procedure in which the tumor, investigated relationship between tumor localizations, tumor sizes, tumor cells types and mediastinal lymph node metastases.Methods: Between January 2008 and May 2010, in Kayseri Erciyes University Chest Surgery Clinic, the two hundred patients diagnosed non-small cell lung cancer was included in the study. The average age of patients is 56,8 ± 17,8 (40-75). 183 patients is male (91,5 %). 17 patients is female (8,5%). In the patients, biopsy of mediastinal lynph node was perfomed in the patients by anterior mediastinotomy (n: 6), video mediastinoscopy (n: 200) and thoracotomy (n: 163). The number of mediastinal lymph node station that has been sampling was approximately between 2?5 (means: 3,5 ± 1,5) in mediastinoscopy, between 1?2 ( means: 1,5 ± 0,5) in anterior mediastinotomy, between 2?5 (means: 3,5 ± 1,5) in thoracotomy. The relationship between the metastatic mediastinal lymph nodes and tumor localizations, tumor sizes and tumor cells types retrospectively was examined.Findings: The mediastinal lymph node metastases were seen in 26,4% of patients diagnosed squamous cell carcinoma, 43,8% of patients diagnosed adenocarcinoma, 36,4% of patients diagnosed undifferansive large cell carcinoma. The percentage of mediastinal lymph node metastases was 21,1% in the patients of smaller than 2 cm in the tumor diameter. The percentage of mediastinal lymph node metastases was 39,4% in the patients of greater than 7 cm in the tumor diameter. The frequency of mediastinal lymph node metastasis in patients with other tumor diameters proportions were close to each other. Exploring the relationship between mediastinal lymph node metastasis of tumor localization, in the lobe localization, in the main bronchus ? distal bronchus localization, in the right ? left localization, a significant difference wasn?t found.Conclutions: In this study, we found that tumor localizations, tumor sizes and tumor cells types wasn?t change the frequency of metastatic mediastinal lymph node. İn this way, we conculude that in patient with each bronchial cancer, the need for invasive mediastinal stage the same care