Talamik infarktlarda lokalizasyon, elektroensefalografi ve nöropsikolojik bulguların korelasyonu
Correlation of localization, electroencephalography and neuropsychological signs at thalamic infarcts
  1. Tez No: 281055
  2. Yazar: FERDA İLĞEN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ZEHRA GÖKYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Talamus karmaşık ama mükemmel organize olmuş nükleer yapısı ve stratejik konumuyla sistem içinde kendine çok önemli bir yer edinmiştir. Talamik lezyonlardaki klinik, radyolojik ve nöropsikolojik özellikler dikkati çekmiş ancak elektroensefalografik değişiklikler ile ilgili çok hastalı çalışmalar yapılmamıştır.Talamik inmelerin lokalizasyonuna göre klinik, anatomik, nöropsikolojik ve elektroensefalografik bulgularının ayrıntılı incelenmesi amaçlanmıştır.Prospektif, uzun süreli klinik takip yapılan, sağlıklı olgu kontrol grubu olan bu çalışmada, akut izole talamik infarktı saptanan 43 hastanın yapısal lezyonları kranyal MRG ile 4 gruba ayrıldı. Tüm hastalara ayrıntılı nörolojik muayene, akut ve kronik dönemde elektroensefalografi, kronik dönemde kranyal MRG ve okuma yazma bilen hastalara nöropsikolojik testler yapıldı. Elde edilen veriler lezyon lokalizasyon ve lateralizasyon bilgileri ışığında değerlendirildi.Çalışmamız geleneksel olarak subkortikal ara istasyon, duyusal yapı kabul edilen talamusun kendisine geçmişte atfedilenden daha fazla görev üstlenmekte olduğu görüşünü destekledi. Küçük bir yapı olmasına karşın talamik lezyonların ancak geniş kortikal hasar ile oluşabilecek işlev kaybına yol açabildiği görüldü. Özellikle anterior bölgede yerleşen infarktların hem kognitif hem de elektrofizyolojik bulguları daha ağırdı. Lateral grupta literatürde bildirilenden daha fazla kognitif bulgu elde edildi. Posterior ve santral grubun nöropsikolojik profili normaldi. Toplam infarkt volümü ve hasarlanan nukleuslar klinik bulgular hakkında bilgi vermekle beraber kognitif ve elektrofizyolojik bulgulara etkisi yoktu. Elektroensefalografik bulgular talamik infarktların lateralizasyonuyla uyumluydu ancak lokalizasyonun patolojik aktiviteye etkisi yoktu. Kortekste var olduğu düşünülen kognitif işlevlerde hemisferik lateralizasyonun talamusdaki varlığı net değildi.Ayrıntılı incelenmiş, prospektif, sağlıklı vaka kontrol grubu olan çok sayıda hastayla yapılan çalışmamızın bu tür çalışmalar için öncü olacağını düşünüyoruz. Ancak daha çok hasta sayını içeren çalışmalarda özellikle elektroensefalografi bulgularının spektral değerlendirilmesinin yapılması ve kranyal MRG bulgularının PET, fonksiyonel MRG gibi fonksiyonel görüntüleme yöntemleriyle desteklenmesiyle daha ayrıntılı sonuçların elde edileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Thalamus is a complex but excellent organized part of body. With strategic position and nuclear structure it has a very important situation in the organism. Clinical, radiological and neurophysiological features are studied at thalamic lesions but electroencephalographic changes were not determined with multiple patient studies.The aim of this study is to determine the localisation of thalamic infarcts and interaction of location and the clinical, anatomical, neurophysiological and electroencephalographic signs with detail.This study is a prospective one and has long term followed healthy control group. At this study, 43 patients who have acute, isolated thalamic infarcts were separated into 4 groups according to the structural cranial MRI lesions. Detailed neurological examination and electroencephalography (at acute and chronic state) were done to all patients and neurophysiological tests and cranial MRI was done to patients at chronic period. Obtained data were evaluated with lesion localisation and lateralization.Traditionally, thalamus is accepted subcortical interval station and sensorial structure. But our study support the opinion of that thalamus has more function than known. Thalamus is a little structure but lesions? can cause function loss as wide cortical lesion can do. Especially anterior located infarcts can cause more cognitive and electrophysiologic defects. At lateral group, we had more cognitive signs than literature reported. Neurophysiologic profiles of posterior and central groups were normal. Total infarct volume and damaged nucleuses can give information about clinical signs but do not have any effect on cognitive and electrophysiologic signs. Electroencephalographic signs were consistent with thalamic infarct but localisation did not have any effect to the pathologic activity. Hemispheric lateralization on cognitive functions considered to be at cortex but it is not obvious for thalamus.We think that our detailed examined, prospective, with heatlhy control group and wide range of patients study is a pioneer for such kind studies. But studies containing more patients and especially electroencephalographic signs that assessed with spectral analysis can give more information. And also cranial MRI signs that evaluated with functional imaging modalities like PET or functional MRI can also give more detailed information.