Akut lenfoblastik lösemili çocuklarda kemoterapinin doğal öldürücü (NK) hücreler üzerine etkileri
Chemotherapy effects on natural killer cells in children with acute lymphoblastic leukemia
  1. Tez No: 281054
  2. Yazar: TUĞÇE AKSU UZUNHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Kemoterapi almakta olan ve tedavisi kesilmiş akut lenfoblastik lösemili çocuklarda immünitenin önemli elemanı NK hücrelerinde kemoterapi ile oluşan değişiklikleri hem kantitatif hem de kalitatif olarak incelemektir.Gereç ve yöntem: Hasta grubu yaşları 2 ile 19 arasında değişen otuz üç ALL'li çocuktan oluşturuldu. İmmünfenotipleri, risk grupları, profilaktik kranyal ışınlama durumları ve klinik özellikleri kayıt edildi. Hastalar grup 1 (ALL TRALL 2000 protokolüne göre protokol M'i bitirmiş), grup 2 (idame kemoterapisi alan) ve grup 3 (tedavisi kesilmiş) olarak sınıflandırıldı. Kontrol grubu (grup 4) ise 2 ile 13 yaşları arasındaki on bir sağlıklı çocuktan oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubundan bilgilendirilmiş onam ile alınan kan örneklerinde NK sitotoksisite deneyi, NK alt gruplarının flow sitometri ile tayini, sitokin ölçümü yapıldı, litik ünite hesaplandı ve sonuçlar hastaların klinik özellikleri ile birlikte değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim:To analyze qualitative and quantitative changes done by chemotherapy on the immune system?s important element NK cells in children with acute lymphoblastic leukemia who are on therapy and finished therapy.Materials and Methods:Thirty three children aged between 2 and 19 were included in the patient group. Their immunphenotypes, risk groups, prophylactic cranial radiation status and clinical characteristics were recorded. According to ALL TRALL 2000 protocol patients were classified into three groups: group 1 (patients who finished protocol M), group 2 (patients still on maintenance chemotherapy) and group 3 (patients who finished therapy). Control group (group 4) consisted of eleven healthy children aged between 2 and 13. NK cytotoxicity test, flow cytometric analysis of NK subgroups, cytokine analysis were performed in blood samples taken with informed consent from parents of both patients and controls. Clinical characteristics of the patients were evaluated with these results.