Trabekülektominin oküler kan akımı ve oküler puls amplitüdüne etkisi
The effect of trabeculectomy on ocular blood flow and ocular pulse amplitude
- Tez No: 281079
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Glokomlu hastalarda trabekülektominin göz içi basınç, oküler kan akımı, oküler puls amplitüd üzerine etkisini araştırmakGereç ve yöntem: Eylül 2009 - Aralık 2010 tarihleri arasında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğine başvuran, primer açık açılı glokom tanısı alan ve operasyonu planlanan 25 hastanın 25 gözü prospektif olarak incelendi. Tüm gözlere ameliyat öncesi sırasıyla Pascal dinamik kontür tonometre (DKT) ile göz içi basıncı (GİB) ve oküler puls amplitüdü ölçümü (OPA), Goldmann applanasyon tonometresi (GAT) ile GİB ölçümü, santral kornea kalınlığı (SKK) ölçümü, renkli doppler ultrasonografi görüntüleme tekniği ile kısa posterior siliyer arter (KPSA) kan akım ölçümü yapıldı. Çalışmaya alınan tüm gözlere, trabekülektomi ameliyatı uygulandı. Postoperatif 1.ay ölçümler tekrarlandı. Operasyon öncesi ve sonrası yapılan ölçümler istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Ameliyat öncesi sırasıyla DKT, GAT ile ölçülen GİB, OPA ve nazal ve temporal KPSA rezistif indeks (RI) değerleri; 26,55±4,28, 26,92±4,75, 4,06±0,90 ve 0,61±0,07, 0,62±0,10 bulundu. 1 ay sonraki ölçümler DKT, GAT, OPA, nazal ve temporal KPSA RI; 14,36±2,49, 14,16±2,44, 2,52±0,56, 0,49±0,09 ve 0,52±0,09 saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Research the effects of trabeculectomy on intraocular pressure, ocular blood flow, ocular pulse amplitude on patients with glaucomaMaterials and methods: During the period from September 2009 to December 2010, 25 eyes of 25 patients that applied to Çukurova University Faculty of Medicine Department of Eye Diseases Center, and having primer open angle glaucoma who were diagnosed with primer glaucoma and were scheduled for operation were screened. Prior to the operations, intraocular pressure (IOP) and ocular pulse amplitude (OPA) were measured with Pascal dynamic contour tonometry (DCT), intraocular pressure was measured with Goldmann applanation tonometry (GAT), central cornea thickness (CCT) measurement and short posterior siliyer artery (SPSA) blood flow measurement was taken with colored doppler ultrasonography respectively. Trabeculectomy operation have been performed on all of the eyes in the trial. Measurument have been repeated in postoperative first month. Measurements postop and preop have been compared statistically.Results: Before the operation IOP and OPA measured with DCT and GAT and nasal and temporal SPSA resistive index numbers were found as 26,55±4,28, 26,92±4,75, 4,06±0,90 and 0,61±0,07, 0,62±0,10 respectively. After one month same measurements were found to be 14,36±2,49, 14,16±2,44, 2,52±0,56, 0,49±0,09 ve 0,52±0,09.