Trabekülektominin primer açık açılı glokom ve sekonder glokomlu olgularda uzun dönem sonuçları
Long term trabeculectomy outcomes in primary open angle glaucoma and secondary glaucomas
  1. Tez No: 324273
  2. Yazar: RAZİYE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZETAMAÇ: Trabekülektominin primer açık açılı glokom (PAAG) ve sekonder glokomluolgularda uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesiMETOD: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim DalıGlokom Birimi' nde PAAG ve sekonder glokom tanıları ile izlenen, Ocak 2005-Aralık 2011tarihleri arasında trabekülektomi cerrahisi uygulanmış hastaların dosyaları retrospektif olarakincelendi. Hastaların ortalama takip süresi 3,44 ± 2,08 (1-7) yıldı.SONUÇLAR: Yaşları 11-85 arasında değişen toplam 64 hastanın 71 gözü çalışmakapsamına alındı. 61 olguya trabekülektomi, 10 olguya katarakt cerrahisi ile kombinetrabekülektomi uygulanmıştı. Olguların 29' u psödoeksfolyatif (PEX) glokom, 11' i üveitikglokom olmak üzere toplam 40' ı sekonder glokom, 31' i ise PAAG glokom tanılıydı. Göz içibasıncı (GİB) ilaçsız 6-21 mmHg arasında olan olgular ilaçsız başarı; tek veya çoklu ilaçtedavisi ile 6-21 mmHg arasında olan olgular ilaçlı başarı; ? 5 mmHg veya ilaçlı tedaviyerağmen ? 22 mmHg olan olgular başarısız olarak kabul edildi. Çalışmamızda PAAGgrubunda preoperatif 24,6 ± 6,9 mmHg olan ortalama GİB postoperatif 1. yılda 14,5 ± 2,8mmHg, 2. yılda 13,6 ± 2,8 mmHg, 5. yılda 14,6 ± 1,8 mmHg; PEX glokom grubundapreoperatif 28,6 ± 8,6 mmHg olan ortalama GİB postoperatif 1. yılda 13,6 ± 3,3 mmHg, 2.yılda 13,8 ± 3,1 mmHg, 5. yılda 13,5 ± 3,0 mmHg; üveitik glokom grubunda preoperatif 39,0± 8,3 mmHg olan ortalama GİB postoperatif 1. yılda 14,2 ± 2,8 mmHg, 2. yılda 17,2 ± 7,2mmHg, 5. yılda 13,3 ± 5,9 mmHg olarak saptandı. Postoperatif 1. yılda PAAG grubunda %84 ilaçsız, % 16 ilaçlı, PEX glokom grubunda % 62 ilaçsız, % 38 ilaçlı, üveitik glokomgrubunda % 80 ilaçsız, % 20 ilaçlı başarı; postoperatif 2. yılda PAAG grubunda % 76 ilaçsız,% 24 ilaçlı, PEX glokom grubunda % 50 ilaçsız, % 50 ilaçlı, üveitik glokom grubunda % 56ilaçsız, % 22 ilaçlı başarı; postoperatif 5. yılda PAAG grubunda % 62 ilaçsız, % 38 ilaçlı,PEX glokom grubunda % 30 ilaçsız, % 70 ilaçlı, üveitik glokom grubunda % 67 ilaçsız, % 33ilaçlı başarı elde edildi. % 25,4 ile katarakt gelişimi en sık, % 19,7 ile erken hipotoni ikinci ensık karşılaşılan komplikasyon oldu.TARTIŞMA: Glokomlu hastalarda trabekülektominin başarı oranı yüksektir ancakzamanla başarı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPURPOSE: To evaluate the long term trabeculectomy outcomes in primary openangle (POAG) and seconder glaucomas.METHODS: This study involved retrospective evaluation of patients who followedup with POAG and seconder glaucoma in Istanbul University Istanbul Medicine Faculty EyeDisease Glaucoma Department and underwent primary trabeculectomy between January2005-December 2011. The mean follow up time was 3,44 ± 2,08 (1-7) years.RESULTS: A total number of 71 eyes of 64 patients with the age range between 11to 85 years underwent primary trabeculectomy (n= 61), combine trabeculectomy with cataractsurgery (n= 10). The disease spectrum includes POAG (31 eyes), secondary glaucomas (40eyes; 29 of them pseudoexfoliation glaucoma (PEX glaucoma) and 11 of them uveiticglaucoma). The outcome of surgeries were graded as: Success without hypotensivemedication: IOP between 6-21 mmHg without hypotensive medication; Success withhypotensive medication: IOP between 6-21 mmHg with one or more hypotensivemedications; Failure: IOP ? 22 mmHg despite maximum medications or ? 5 mmHg.Preoperative mean IOP was 24,6 ± 6,9 mmHg as compared to postoperative mean IOP of 14,5± 2,8 mmHg, 13,8 ± 3,1 mmHg and 14,6 ± 1,8 mmHg at first year, second year and fifth yearrespectively in POAG. Preoperative mean IOP was 28,6 ± 8,6 mmHg as compared topostoperative mean IOP of 13,6 ± 3,3 mmHg, 13,8 ± 3,1 mmHg and 13,5 ± 3,0 mmHg at firstyear, second year and fifth year respectively in PEX glaucoma. Preoperative mean IOP was39,0 ± 8,3 mmHg as compared to postoperative mean IOP of 14,2 ± 2,8 mmHg, 17,2 ± 7,2mmHg and 13,3 ± 5,9 mmHg at first year, second year and fifth year respectively in uveiticglaucoma. At first year we achieved % 84 success without hypotensive medication, % 16success with hypotensive medication in POAG; % 62 success without hypotensivemedication, % 38 success with hypotensive medication in PEX glaucoma and % 80 successwithout hypotensive medication, % 20 success with hypotensive medication in uveiticglaucoma. At second year we achieved % 76 success without hypotensive medication, % 24success with hypotensive medication in POAG; % 50 success without hypotensivemedication, % 50 success with hypotensive medication in PEX glaucoma and % 56 successwithout hypotensive medication, % 22 success with hypotensive medication in uveiticglaucoma. At fifth year we achieved % 62 success without hypotensive medication, % 38success with hypotensive medication in POAG; % 30 success without hypotensivemedication, % 70 success with hypotensive medication in PEX glaucoma and % 67 successwithout hypotensive medication, % 33 success with hypotensive medication in uveiticglaucoma. The most common complication was cataract development (% 25,4) and thesecond most common complication was early hypotony (% 19,7).CONCLUSIONS: Trabeculectomy has a high success rate in patients with glaucoma,but success decreases over time.