Kronik Hepatit B, kronik hepatit C ve nonalkolik yağlı karaciğer hastalarında serum visfatin düzeyleri ile karaciğerdeki histopatolojik değişiklikler arasındaki ilişki.
The assosication between serum visfatin levels and histopathologic features in chronic hepatitis B, chronic hepatitis C and nonalcholic fatty liver disease.
- Tez No: 281083
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİNDORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kronik hepatit B (KHB), kronik hepatit C (KHC) ve non alkolik yağlı karaciğer (NAYKH) hastalığı toplumda sık görülen karaciğer hastalıklarındandır. Visfatin çeşitli inflamatuar süreçte rol oynayan yeni bir adipokindir. Visfatinin KHB, KHC ve NAYKH'nın patogenezindeki rolü ile ilgili bilgiler çok azdır. Bu çalışmanın amacı, visfatinin sağlıklı kontrol grubu, NAYKH ve kronik viral hepatitlerdeki serum konsantrasyonlarını belirlemek, bu hasta gruplarında biyokimyasal ve morfolojik değişikliklerle olan ilişkisini değerlendirerek, inflamasyon ve fibrozisi tahmin etmede tanısal bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır. Prospektif olarak 62 hasta (21 KHC, 20 KHB ve 20 NAYKH) çalışmaya alındı ve karaciğer biyopsileri yapıldı, 21 tane de sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Demografik bilgileri ve laboratuar sonuçları kaydedildi. Histolojik lezyonları değerlendirmede KHB ve KHC için İshak skorlama sistemi, NAYKH için Brunt skorlama sistemi kullanıldı. Serum visfatin seviyeleri kontrol grubunda: 38,8 (6,8-76,1) ng/ml, KHCW'de: 9,6 (1,5-61,1) ng/ml, KHB'de: 18,9 (1,6-76,5) ng/ml ve NAYKH'da: 18,4 (0,6-63,4) ng/ml idi.
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis C (CHC), Chronic hepatitis B (CHB) and Non alcholic fatty liver disease (NAFLD) is common liver disease. Visfatin is a new adipokine involved in several inflammatory processes. The data concerning visfatin in CHC, CHB and NAFLD is too small. To assess visfatin serum concentration and to study its association with biochemical and morphological features in CHC, CHB and NAFLD and whether it is a diagnostic marker predict for inflammation and fibrosis. We prospectively evaluated 62 patients (CHC:21, CHB:20 and NAFLD:21) who consecutively underwent liver biopsy and and 21 healthy volunteers. Detailed epidemiological and laboratory data were recorded. Histological lesions were evaluated blindly according to the Ishak and the Brunt classifications for CHB/CHC and NAFLD, respectively.