Kronik hepatit B, kronik hepatit C ve non-alkolik yağlı karaciğer hastalarında serum yağ asidi bağlayıcı protein tip 1 (Karaciğer tipi) ile karaciğerdeki histopatolojik değişiklikler arasındaki ilişki
The assosication between fabp-1 levels and histopathologic features in chronic hepatitis B, chronic hepatitis C and nonalcholic fatty liver disease
- Tez No: 316730
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ DUMLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZETKronik hepatit B (KHB), kronik hepatit C (KHC) ve non alkolik yağlı karaciğer (NAYKH) hastalığı toplumda sık görülen karaciğer hastalıklarındandır. Bu hastalarda hepatoselüler hasarı belirlemede karaciğer biyopsisi altın standarttır. Tedavi kararı vermede, hastalık takibinde ve proresyonunu belirlemede ideal bir noninvaziv marker saptamak için bir çok molekülle ilgil çalışmalar artarak devam etmektedir.FABP-1 15 kilodalton ağırlığındadır. Hepatosit içinde yüksek konsantrasyonda bulunur. Hepatosit dışında çok az sentez edilir bu nedenle karaciğere oldukça spesifiktir. Literatürde hepatosit hasarını ve histopatolojik değişiklikleri ortaya koymada FABP-1'in bir belirteç olarak çalışıldığı bir çalışmaya rastlayamadık.Biz çalışmamızda FABP-1 düzeyinin viral hepatit ve NAYKH olan hasta grubunda biyopsideki histopatolojik bulgularla ilişkisini ortaya koymak istedik. Çalışmaya 51'i KHB, 20'si KHC ve 18'i NAYKH'li 89 hasta alındı. Kontrol grubu ise 40 sağlıklı gönüllüden oluşturuldu. Histolojik bulguları değerlendirmede KHB ve KHC için İshak skorlama sistemi, NAYKH için Brunt skorlama sistemi kullanıldı. Serum FABP-1 seviyeleri kontrol grubunda 1.4, KHB grubunda 1.5, KHC grubunda 2.8, NAYKH grubunda 3.4 ng/ml olarak saptandı. Farklılık KHB ve NAYKH grubunda istatistiksel olarak anlamlıydı. Hasta gruplarının kendi içinde NİA ve fibrotik evrenin ağırlığına gore farklılık mevcuttu.Geniş hasta gruplarında bu bulguların desteklenmesi ile FABP-1'in hepatosit hasarının bir belirleyicisi olarak mümkün olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARYChronic hepatitis C (CHC), Chronic hepatitis B (CHB) and non alcholic fatty liver disease are quite common in population. Liver biopsy is still regarded as the gold standard for the staging of histological activity in these diseases. Various molecules are presently being studied for determining a optimal noninvasive marker for decision making before treatment, follow up and disease progression.FABP-1?s molecular weight 15 kDA and has high concentration in hepatocytes. Inconsiderable production in other tissues has led to high specifity. As far as we know there is no report for evaluating the relationship between FABP-1 and hepatocyte injury on the basis of histopathologic findings.In our study we aimed to identify this relation in patients with chronic viral hepatitis and NAFLD. We evaluated 89 patients (CHC: 20, CHB:51 and NAFLD:18) with liver biopsy and 40 healthy volunteers. Histological findings were evaluated blindly according to the Ishak and the Brunt classifications for CHB/CHC and NAFLD respectively. Serum FABP-1 levels significantly higher in CHC:2.8 and NAFLD:3.4 ng/ml, compared to control grup. Also within the groups there was difference in FABP-1 levels according to NİA ve FE grades.As these results supported through studies with large numbers, FABP-1 would be marker for hepatocyte injury.