İnsan amniyon zarının sütür ve dolgu materyali olarak kullanılabilirliğinin deneysel olarak araştırılması
Experimental study of use of human amniotic membrane as a suture and filling material
  1. Tez No: 281099
  2. Yazar: MAHMUT NURİ KARATOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEKERECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Doku eksikliklerinin giderilmesinde, hastaya ait kaynakların kullanımı ile morbidite artmakta, enjeksiyon yolu ile veya implante edilerek kullanılan materyaller ise çoğunlukla immunojenik yollarla vücutta alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Ayrıca neredeyse tüm cerrahi uygulamalarda kullanılan emilebilir sütür materyallerinin ve bazı dolgu maddelerinin vücutta oluşturdukları reaksiyonlar nedeniyle, sorunları gidermek veya en aza indirgemek için birçok alanda başarıyla kullanılan insan amniyon zarının, sütür ve dolgu materyali olarak kullanılabilirliği araştırıldı.Bu çalışmada insan amniyon zarını her grupta cilt altı ve kas içine uygulanmak şartıyla 10'arlı olarak 1. hafta, 2. hafta,1.ay ve 3. aylarda biyopsi yapılarak incelenmek üzere 4 grup rat üzerinde yapıldı.Çalışmamızda insan amniyon zarının 3 aylık süre içinde progresif olarak makrofajlar tarafından biyolojik yıkıma uğradığını bu nedenle dolgu materyali olarak kullanımının zamanla sınırlı olduğunu ancak salgıladığı büyüme faktörleri nedeniyle yara iyileşmesini de hızlandırdığından emilebilir bir sütür materyali olarak kullanılabileceği görüşüne varıldı.Ayrıca amniyotik sıvı veya amniyon zarından izole edilecek faktörlerin yapışıklıkları engellenmesi ve yara iyileşmesi içinde kullanılabilme potansiyelleri açısından daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In reconstruction of tissue defects, the use of homogeneous sources increases morbidity, on the other hand, injection or implantation of synthetic materials usually result with reaction via immunogenic mechanisms. Besides, absorbable suture materials and filling materials are widely used in almost every surgical process and since they cause significant reaction at the wound site, we have studied experimental use of human amniotic membrane as a suture and filling material to aid in decreasing this reactive process.In this study, we have embedded human amniotic membrane in the subcutaneous tissue and muscle of fourty rats. The rats were randomly seperated into four groups of ten. Biopsy specimens were obtained from each group at the and of first week, second week, first month and third month.The study showed that the human amniotic membrane was progressively degraded by macrophages at the end of three months, so its use as a filling material is somewhat limited. However, we have also observed that induction of growth factors by the amniotic membrane enhances wound healing, thus allowing its use as a suture material.Future investigations are necessary to determine the effect of factors isolated from the amniotic fluid or the amniotic membrane on wound healing and reduction of adhesions.