Mersin İli'nde çalışan pratisyen hekimlerin Hepatit B ve Hepatit C hakkındaki bilgi düzeyleri
Knowledge levels of general practitioners employed in mersin province about Hepatitis B and hepatitis C
  1. Tez No: 281124
  2. Yazar: ERDİNÇ NAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hepatit B virüsü (HBV) ve hepatit C virüsü (HCV) infeksiyonları tüm dünyada yaygın olarak görülen, morbidite ve mortalitesi yüksek olan önemli sağlık sorunları arasındadır. Sağlık çalışanları, bu virüs infeksiyonları açısından genel popülasyona göre daha fazla risk altındadır. Hekimlerin viral hepatitlerden korunması, hizmet verdikleri kişileri bilinçlendirmesi ve viral hepatitli hastaların yönetimi için öncelikle bu konuda bilgilerinin yeterli olması gerekmektedir.Bu çalışmanın amacı, Mersin İli'nde çalışan pratisyen hekimlerin HBV ve HCV infeksiyonları hakkında bilgi düzeylerinin, farkındalıklarının saptanmasıdır. Bu amaçla yapılan anket çalışmasına 440 (%79,4) pratisyen hekim katılmıştır ve 11 sorudan oluşan anket formu posta yoluyla uygulanmıştır.Ankete katılan hekimlerin, %2,3'ü HBV'nin kan yoluyla bulaşmayacağını, %35'i HBV'nin anne sütüyle bulaşabileceğini, %21,1'i HBV'nin tahtakurusu ve sivrisinek ısırmalarıyla bulaşabileceği, %31,8'i HCV'nin anne sütü ile bulaşabileceğini, %41,1'i aynı evde yaşamanın HBV bulaşması için risk faktörü olmadığını, %71,4'ü HCV bulaşına karşı korunmada aşı ve immünglobulin mevcut olduğu kanısına sahip oldukları belirlendi. Ankete katılan hekimlerin ortalama %20'sinde ise inaktif HBV taşıyıcılığını bilmedikleri tespit edildi.Sonuç olarak, birinci basamak sağlık hizmeti veren pratisyen hekimlerin, hepatitler hakkında bilgi düzeylerinin yeterli olmadığı ve bu bilgi eksikliklerinin düzeltilebilmesi için hizmet içi eğitimin gerekliliğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Knowledge Levels of General Practitioners Employed in Mersin Province About Hepatitis B and Hepatitis CHepatitis B (HBV) and Hepatitis C (HCV) infections are among the major health problems, seen all over the world with a high morbidity and mortality rate. Health care personnel are under a bigger risk caused by these viral infections compared to the general population. It is essential that physicians have a sufficient knowledge about it in order to protect themselves from this viral hepatitis, to educate those who they serve and to treat the patients with viral hepatitis.The aim of the present research is to find out the awareness and the knowledge levels of general practitioners employed in Mersin province. Therefore 440 general practitioners participated in the survey and a questionnaire form of 11 questions was answered via mail.It was found out that % 2,3 of the practitioners thought that HBV might not be transmitted by blood; % 35 thought that it could be transmitted by breast milk; % 21,1 said it might be transmitted by mosquito bite and bedbug bite. % 31,8 of the practitioners said that HBC might be transmitted by breast milk, % 41,1 thought that living in the same house was not a risk factor for HBV. % 71,4 supposed that there was vaccination and immunoglobins against HCV infection. It was known that nearly % 20 of the participating practitioners did not know anything about inactive HBV.As a result, it was seen that general practitioners employed at first-stage health centers did not have a sufficient knowledge level about hepatitis and it was recommended that they needed in service training in order to terminate their lack of knowledge (about hepatitis).